Preskočiť na obsah

Hraničiarov učeň – králi Clonmelu

  Kniha, ktorú som si vybral sa volá: Hraničiarov učeň králi Clonmelu. Napísal to autor John Flanagan o ktorom je trochu napísané na zadných stranách knihy. Príbeh je epický a žáner je dobrodružný román. Príbeh sa odohráva vo fantazijnom svete v období roka 643. Príbeh je o tom ako sa Will, Halt a Horác snažia zastaviť jednu sektu, ktorá by mohla ohroziť ich kráľovstvo. Kniha obsahuje aj chronológiu ale aj retrospektívu. Je to písané štýlom rozprávania, konkrétne ja-rozprávanie a obsahuje 46 kapitol.

  Hlavné postavy sú Will, Halt a Horác. Will je hraničiar. Pôvodne Haltov učeň a teraz je v kráľovstve vyslovene legenda. Ako každý iný správny hraničiar dokáže perfektne strieľať z luku a robiť so svojimi dvoma nožmi. Halt je bývalý Willov učiteľ. Taktiež legendárny a známy po celom kráľovstve. Horác je kráľovský rytier. Tak ako aj obidvaja jeho spoločníci je legenda a známy po celom kráľovstve. Veľmi mladý, na to, že je už rytier.

  Jedna z takých väčších vedľajších postáv je Allys. Allys je Willova priateľka už odkedy spolu vyrastali. Spolu sa majú veľmi radi. Ďalšou postavou je Tennyson. Tennyson je hlavný zloduch tejto knihy. Je to veliteľ sekty nezasvätených a veľmi dobrý rečník. Aj keď sa spočiatku tvári ako obyčajný kazateľ tak sa neskôr zistí, že nie je tak nevinný ako sa zdá. Treťou postavou je Ferris. Je to kráľ Clonmelu ale nie je vtom veľmi dobrý. Je veľmi sebecký a celý čas sa bojí, že by mohol prísť o trón.

  Na začiatku ide Will na každoročný snem hraničiarov, ktorý Halt vymeškal kvôli problémom na východe. Potom sa s Haltom a niekoľkými ďalšími stretne v Redmonte. Spolu s Haltom a Horácom sa vydajú na východ do Hibernie kde pôsobí sekta nezasvätených. Všade to vyzerá opustene a všade si dávajú obrovský pozor na cudzincov. Nakoniec prídu na to ako a kde pôsobí táto sekta a vedia, že ju musia čo najskôr zastaviť. V hlavnom meste vyzvú Tennysona na rozsudok súbojom Horáca proti Tennysonovim dvom valibukom. Nakoniec porazia sektu, ktorá sa musí rýchlo stiahnuť a tak všetko dobre dopadne.

  Zaujímavý citát z diela bol: „Ako kráľ za veľa nestál,” poznamenal „ale bol jediný ktorého mali. ”

  Vety v tejto knihe boli stredne dlhé. Používali sa najmä oznamovacie vety ale aj veľa priamej reči a preto je tam pásmo postáv. Slovná zásoba v knihe bola spisovná a bol použitý najmä umelecký jazykový štýl.