Preskočiť na obsah

Hrobár a dievčina – Oliver Pötzsch

    Milujem príbehy z minulých storočí, najmä ak ide aj o detektívny príbeh a tejto knihe to rozhodne nechýba. Na prvý pohľad názov knihy pôsobí pochmúrne a odrádza ľudí od toho aby si ju prečítali ale moje pravidlo znie nesúď knihu podľa obalu. Tuto knihu som si vybrala hlavne preto lebo ma upútala prvá časť tejto serie a veruže nesklamala.
    Autor v tejto knihe v úzadí píše o hrobárovi, ktorý stratil svoju dcéru no zároveň jednu získal. Na tomto príbehu sa mi páči ako starému zatrpknutému hrobárovi časom obmäkčí srdce malé dievčatko, ktoré prišlo o matku a aj keď toho veľa nenarozpráva dokážu si byť navzájom oporou a vytvoria si puto, ktoré nemôže nič rozdeliť.
    V tejto knihe autor opisuje aj ranné začiatky modernej kriminalistiky, čo je pre mňa nesmierne zaujímavé dozvedieť sa niečo z histórie takou trochu zábavnejšou formou. Pretože povedzme si na rovinu, kto by si čítal dlhé encyklopédie o histórii nielen kriminalistiky ale aj dejín. Ako presadzovateľa už spomínanej modernej kriminalistiky, tu autor nasadil inšpektora z bohatej židovskej rodiny na Viedenskú kriminálku a áno tu je kameň úrazu. Keďže príbeh sa odohráva v roku 1894 čiže pred
    1. svetovou vojnou keď židov nemali veľmi radi, hlavne inšpektorov nadriadený. Obdivovala som jeho optimizmus k narážkam na jeho pôvod a vytrvalosť nedať sa odradiť od použitia prvého fotoaparátu a ďalších technik modernej kriminalistiky. Tiež sa mi páčilo, že aj napriek všetkým vraždám si dokázal nájsť 2 lásky svojho života.
    Už v prvej časti serie ma zaujali fakty a odborne informácie z hrobárovho almanachu o mŕtvolách a rozklade. V druhej knihe boli obohatene o fakty a zaujímavosti zo starovekého Egypta, mumifikácii nielen v Egypte ale aj v Ázii, o procesoch s mŕtvolami, dokonca o údajnej tajnej chodbe medzi policajnou stanicou a nemocnicou, o potrubí, ktoré chceli panovníci postaviť pre rakvy s mŕtvolami na zabránenie zápachu pri prevoze na cintorín, o ľuďoch v kanáloch zbierajúcich tuk z tiel mŕtvol, ktorý ho predávali mydlárom na výrobu mydla a mnoho ďalších informácií, po ktorých by som asi nesiahla, čo ma inšpiruje prečítať si knihy z ktorých autor čerpal do tohto príbehu.