Preskočiť na obsah

Húrinove deti-John Ronald Reuel Tolkien

    Kniha Húrinove deti je tragický fantasy príbeh o potomkoch legendy z dávnoveku – Húrina. Rozhodne si nájde fanúšikov filmov a kníh Pána prsteňov, ale aj čitateľov psychologických a filozofických kníh. Kniha však na rozdiel od Hobita a Pána prsteňov nie je určená pre deti, ale pre mládež a dospelých. Autor v nej opisuje život Túrina, syna Húrina, pričom poukazuje na myšlienky, ktoré mu utkveli v hlave počas prvej svetovej vojny. Preto je kniha plná emócii, pocitov a úvah nad životom.
    Túrin je osoba, ktorá je prekliata mocnou bytosťou Melkorom už od piatich rokov, počas svojho života stratí rodinu, priateľov, zabije nevinných ľudí a pociťuje úľavu, až keď zomrie. Po prečítaní tejto vety si pravdepodobne pomyslíte, že takúto depresívnu knihu nikdy do rúk nevezmete. Tolkien však stále uchováva svoj vlastný svet a dobrodružnú líniu a osobne sa mi nestalo, že by som niekedy bol z knihy unavený alebo frustrovaný. Dielo je kvalitne prepracované a môže sa chváliť vlastným jazykom a abecedou pre rôzne národy, slovníkom, ale aj podrobnými mapami, typickými pre Tolkienove knihy. Pre veľkých fanúšikov autora je na začiatku knihy predslov od Christopera Tolkiena, autorovho syna, v ktorom podrobne rozpráva, akými fázami dielo prešlo, alebo vysvetľuje podrobnosti a nesúvislé príbehy, ktoré jeho otec zanechal. Zaujmú aj detailné ilustrácie, ktoré pomáhajú predstaviť si opisované osoby, budovy alebo tvory.
    Prirodzene, Húrinove deti je stále dielo pre „tvrdšie oriešky“ a rozhodne by som ho neodporúčal čitateľom-začiatočníkom. Ak ste si však niekedy mysleli, že váš život je plný prekážok, náročný a neférový, prečítajte si toto dielo. Nikdy naň nezabudnete a odnesiete si z neho veľa myšlienok, hodných gréckych filozofov.