Dej sa sústreďuje na skupinu desiatich náhodne zadržaných ľudí, ktorý boli po siedmej hodine zadržaný do pivnice ako rukojemníci, čo zistili neskôr. Oznámia im, že ak sa neprizná skutočný vinník, ktorý zabil vojaka tak ich ráno zastrelia. Postavy sa postupne odhaľujú, sú medzi nimi rôzni ľudia s odlišnými názormi, povahami aj morálkou. V napätej atmosfére sa začnú hádať, obviňovať a hľadať vinníka medzi sebou. Strach zo smrti postupne mení ich správanie, niektorí sú ochotní obetovať iného, len aby prežili, iní sa snažia zachovať si česť. Najvýraznejšou postavou je mladý muž Ondrej, ktorý predstavuje morálny postoj a odvahu. Naopak, niektoré postavy ukazujú slabosť, egoizmus či zbabelosť. Napätie narastá celú noc, pričom sa odhaľuje pravá povaha každého človeka. Nakoniec sa nikto dobrovoľne neprizná a skupina nie je schopná jednoty. Najviac to tam vyhrotí Uhrík, ktorý chce poslať tuláka, pretože bol žid. Keď sa na neho vrhol tak ho zranil britvou. Tulák to však neprežil. Uhrík chcel aby držali s ním, že ho nevyzradia, ale oni nechceli byť spolupáchateľmi. Nechceli ho tajiť ale zato boli v tom, že by to mal byť on kto sa za nich obetuje. Uhrík to nezvládol a rozbehol sa von. Kde bolo už len počuť výstrely. Zaujímavý príbeh, ktorý nám ukazuje ako sa ľudia správajú a dokážu správať v rôznych situáciách. Najviac sympatický mi boli Ondrík a Fanka.
