Preskočiť na obsah

J.K.Rowlingová: Harry Potter a kameň mudrcov

  Harry Potter a kameň mudrcov
  Harry Potter a kameň mudrcov je prvá kniha zo slávnej série, ktorú napísala J.K. Rowlingová.

  Rozpráva príbeh o trinásťročnom Harrym, so zvláštnou jazvou na čele, ktorý býva zo svojou tetou Petúniou, ujom Vernonom a rozmaznaným bratrancom Dudleym. Harryho rodičia zahynuli pri havárií, keď bol Harry ešte bábätko a odvtedy sa o neho starajú teta s ujom. Aj napriek tomu že sú rodina, nesprávaju sa ku Harrymu pekne, obzvlášť jeho bratranec Dudley. Ten sa z neho iba posmieva a robí mu napriek.

  Harry však jedného dňa dostane list ,ale pred tým ako si ho Harry vôbec stihne prečítať, Vernon mu ho zoberie z rúk a spáli ho, avšak nasledujúce dni začne listov prichádzať viac a viac, až sa jedneho dňa Vernon s Petúniou rozhodnú ,že sa presťahujú nikam ďaleko, kde ich listy nenájdu.

  Jednu dažďivú noc, v deň Harryho trinástych narodenín niekto zaklope na dvere. Po pár minútach sa dvere vyvalia a do vnútra vstúpi vysoký a zarastený chlap. Je to Rubeus Hagrid, správca rokfordských lesov. Podá Harrymu list s prijatím na rokfortskú školu čarov a kúziel. Teta Petúnia a ujo Vernon celé tie roky tajili, že Harryho rodičia boli v skutočnosti kúzelníci, takže je ním aj Harry.

  A tak vezme Hagrid Harryho na nákup pomôcok do Šikmej uličky. Harry ako darček od Hagrida dostane krásnu bielu sovu, ktorú nazve Hedviga. Potom sa Harry poberie na vlak, ktorý ho odvezie do Rokfortu. Na ceste vlakom Harry stretne ryšavého chlapca menom Ron Weasley a skamarátia sa. Taktiež spozná s dievčaťom menom Hermiona.

  Keď dorazia do Rokfortu, triediaci klobúk ich roztriedi do štyroch fakúlt. Harry sa dostane do Chrabromilu spolu s jeho kamarátmi Ronom a Hermionou.

  Neskôr sa naši kamaráti dozvedajú, že Rokfort a svet kúziel skrýva svoje tajomstvá. Najväčším z nich je obávaný Lord Voldemort, ktorého meno sa každý bojí vysloviť. Na Rokforte sa začnú diať čudné veci: v hradnej veži sa záhadne objaví trol, tajné dvere v zakázanej časti hradu strážené trojhlavým psom,… .Po čase sa taktiež dozvedáme, že Harryho rodičia v skutočnosti nezahynuli pri autonehode, ale že zahynuli pri boji s Voldemortom, a Harry bol jediný, ktorý to prežil a ostala mu po tom iba jazva na čele.

  Ku koncu sa Ron, Hermiona a Harry rozhodnú zabrániť profesorovi Snapovi, ktorý chce ukradnúť kameň mudrcov. Musia však prekonať niekoľko prekážok: utiecť strážnemu psovi aby sa dostali do tajných dverí, dostať sa zo zajatia čarovnej rastliny a zahrať hru čarodejníckeho šachu so živými figúrkami. Našťastie sa to našim hrdinom podarí takmer bez škrabnutia, okrem Rona ktorý sa zranil pri hre šachu. Hermiona sa rozhodne počkať s Ronom, kým sa Harry vydá ďalej.

  Kniha sa končí bojom medzi Harrym a profesorom Quirrellom, ktorý bol využitý spomínaným Lordom Voldemortom aby mohol znovu nabrať silu a opäť sa vrátiť. Našťastie Harry boj vyhrá a všetko sa dobre skončí.
  Séria však pokračuje bojmi našich priateľov a temných síl Voldemorta.

  Myslím si že táto kniha je veľmi pekný príbeh o mágií a kúzlach. Ale hlavný cieľom knihy je podľa mňa ukázať dôležitosť o sile priateľstva a o tom, že dobro vždy zvíťazí nad zlom.