Preskočiť na obsah

Ján Domasta – Povesť o Bytčianskom drakovi

    Povesť sa odohráva na Bytčianskom zámku, kde žil hradný pán a hradná pani. Nemali sa radi. Pani sa chcela hradného pána zbaviť. Dohodla sa so strigami. Rybárovi prikázala chytiť jedovatú rybu, ktorá prehovorila kuchárku, aby ju pustila. Kuchárka hodila rybu do studne, kde rástla, až sa z nej stal drak. Keď to pán zistil, prikázal zbrojnošom zasypať studňu. Ale po čase začali miznúť slúžky. Pán teda prikázal preskúmať pivnicu, kde našli draka. Drak si žiadal potravu – ľudí a zvieratá. Pán sa preto vybral za čarodejníkom, aby mu pomohol skrotiť draka. Pán však musel najprv zabiť hradnú pani. Až potom čarodejník prečítal zaklínadlá a pomocou zbrojnošov draka skrotili. Hradný pán sa nešťastnou náhodou zachytil o drakov chvost a odvtedy sa na zámku viac neukázal.

    Čo sa mi páčilo: Páčilo sa mi, ako skrotili draka a drak sa potom viac na zámku neukázal.
    Prečo som si túto povesť vybrala: Pretože sa odohráva v okolí, kde bývam. Zaujala ma predstava, že tu bol kedysi drak a bolo to všetko reálne.
    Čo mi prinieslo čítanie tejto povesti: Prinieslo mi to obdobie detstva, kedy som brala takéto veci ako normálne a žila som ako v rozprávke.