Preskočiť na obsah

Ján Tužinský : Straka nekradne

    Túto knihy som vybrala, lebo sa tak ľahko čítala a na niekoľko týždňov ma preniesla do úplne iného sveta, kde na veciach ako majetok, výzor alebo spoločenské postavenie vôbec nezáleží.
    Hlavným hrdinom je chlapec, ktorý sa nešťastím dostal na invalidný vozík, opisuje jeho pocity, život, vnímanie, psychiku chlapčeka. Zo začiatku dielo viac je nostalgické, zaspomína si na staré časy, keď ešte vedel chodiť a cítiť . Chlapec je vnútorne narušený, nenachádza pokoj v duši, je osamotený, sám medzi štyrmi stenami. Hneď kde sa dielo začína: ,,niekedy sa uprostred noci prebudím a pozerám cez oblok na hviezdy“, sa nám vykresľuje vnútorný svet chlapca, ktorý trpí samotou, bez kamarátov, cíti sa ako nejaký vták v klietke, ktorý by rád letel, ale okolnosti mu to nedovoľujú. ,,A ty máš čo tými nohami?“ Je to otázka, keď človek sediaci na vozíku sa zamyslí a prejde mu chuť do života. Nevie, ako nato zareagovať, len jednoducho vysvetlí, ako k tomu došlo. Môže to byť nesmierne duševné trápenie, keď vidí hrajúcich detí na pieskovisku, chodiacich pubertiakov s kamošmi na nákupy, tancujúcich ľudí, kým jemu to všetko nie je umožnené. Musí mať človek obrovskú silu, aby sa vedel zmieriť s takým osudom. Avšak osud sa s nami pohrá, tak ako aj tu , keď získava dobrého kamaráta, má s ním zážitok, vráti sa svetlo do života. Má prečo žiť. Kamarát mu nahovorí, aby sa nebál operácie, že všetko dopadne dobre, dáva mu silu a pozitívnu energiu. Ak sa vžijeme do pocitov rodičov takéhoto dieťaťa, tak si nevieme ani len predstaviť, čo rodič prežíva, ak má ochrnutého syna. Snaží sa mu dať všetko, čo len môže, predovšetkým starostlivosť a rodičovskú lásku. Je to normálne, že rodičia sa tešia, ak má aj taký chlapec, ako je Peter kamarátov. Lenže stane sa, že priateľstvo prináša aj zlú stránku vlastného ja. Človek, ktorý sa pýši svojou hrdosťou, je namyslený, a vníma len seba, darmo, či je ochrnutý, ale zdravotne v poriadku, vždy bude mať pred sebou prekážku alebo jamu, do ktorej sám spadne. Častokrát máme pri sebe ľudí, kamarátov, ktorí nám zmenia život, buď pozitívnym smerom alebo negatívnym. Vo viacerých prípadoch sa stáva, že kamarát len využíva kamarátstvo vo svoj prospech, navedie k zlým veciam, ku klamstve a zmení ti úplne život. Táto kniha má v sebe veľa ponaučenia, veľa radosti, ale aj smútku, ale Petrov pohľad na svet a jeho optimizmus nám poskytuje vnímanie sveta z iného zorného uhla. V dnešnom svete veľmi ťažko nájdeme pravých kamarátov, ktorí nás majú radi, poskytujú pomocnú ruku, keď ťa ostatní odmietajú. Kamaráta, ktorý je s tebou v dobrom i zlom, ktorý pozná tvoje vnútro, tvoj svet, tvoj život a tvoje tajomstvá, je ozajstný. Kamarát je človek, ktorý skočí za tebou aj do hlbokej a prudkej rieky, aby ti zachránil život, ktorý stojí pri tebe aj vtedy, keď iní ťa nepochopia. Je rozdiel medzi kamarátom a pravým kamarátom. Kamaráta človek nájde ľahko, ale len takého, kto ho bude využívať, viesť k zlým činom.
    Táto kniha mi dala všetko, čo som od nej chcela. Aj to, čo som nevedela, že od nej chcem. Pozerať sa na jednotlivé životné situácie aj z iného uhla pohľadu. Po prečítaní tejto knihy je dôležité ponaučenie: nádej zomiera naposledy, láska všetko vyrieši a ak máš pravých kamarátov, ako mal Peter, váž si ich, miluj ich. Buď pri ňom, kedykoľvek a čokoľvek potrebuje. Oplatí sa to! Len v núdzi poznáš skutočného priateľa. Mala som si šťastie držať v rukách túto knihu, dodala mi viac sebavedomia a aj som sa zamyslela sama nad sebou . Často si ani neuvedomíme , čo má byť úplne jasné, a berieme veci ako samozrejmé.