Preskočiť na obsah

Jana Eyrová

  Recenzia na knihu Jana Eyrová

  Autorkou tejto knihy je Charlotte Broneová a preložil ju Štefan Kýška.
  Tento príbeh je o Jane Eyrovej, ktorá je aj hlavnou postavou knihy. Je to veľmi múdre a zodpovedné dievča, veľmi rýchlo sa učí, odvážna, úprimná, skromná, láskavá, pracovitá a hanblivá. Anna bola sirota. Vychovávala ju teta, no nedávala jej žiadnu lásku.
  Poslala ju do Lowoodskej školy, kde bola 8 rokov, 6 rokov ako študentka a 2 roky ako učiteľka.
  Po ôsmich rokoch odchádza do Thronfildu, kde mala učiť dievča. Jana sa zamilovala do pána Rochestera, ktorému patril ten dom. No pánovi Rochesterovi sa páčila iná pani, s ktorou sa neskôr oženil.
  Jana sa dozvie, že jej teta zomiera a ide ju navštíviť na jej želanie. Anna zistila, že má strýka a ten jej pripíše všetok jeho majetok po jeho smrti.
  Keď sa Jana vrátila do Thorfildu, pán Rochester jej vyznal lásku a požiadal ju o ruku. Ich svadbu prerušili dvaja páni, ktorý oznámili, že pán Rochester už je ženatý a nemôže sa už ženiť. Jana utiekla a prichýlili ju ľudia v jednom dome.
  Keď Jane zomrel strýko dostala všetok majetok a zistila, že tí ľudia, čo ju prichýlili sú jej rodina.
  Keď sa vrátila do Thorfildu uvidela iba zhorený dom, ktorý mala na svedomí Rocheterova žena. Počas požiaru pán Rochester prišiel o ruku a o zrak.
  Jana mu dala najavo jej city a on ju požiadal o ruku. Po svadbe pánovi Rochesterovi sa vrátil zrak a onedlho držal v náručí svojho syna.
  Páčila sa mi odvaha, láskavosť, úprimnosť a skromnosť hlavnej postavy.
  Nepáčilo sa mi ako sa k nej správali, keď bola malá. Nedávali jej žiadnu lásku aj napriek tomu, že bola sirota.
  Milá kamarátka odporúčam ti prečítať si túto knihu, pretože mňa veľmi bavila a verím, že bude aj teba.
  Najkrajšia myšlienka z textu: „Teraz som si však uvedomila, že svet je veľký a že tých, čo sa odvážia do jeho šírav, aby uprostred nebezpečenstiev opravdivo poznávali život, čakajú v ňom nádeje, obavy, dojmy a vzrušenia. ˮ