Preskočiť na obsah

Jeden z nás klame- Karen M. McManusová

  Knihy som si vyberala prevažne na základe ich deja. Ak ma po prečítaní obsahu nenadchli, vedela som, že ich nekúpim. Píšem v minulom čase, neskôr sa dozviete prečo.
  Knihu Jeden u nás klame som si však vybrala z úplne iného dôvodu. A preto som sa rozhodla, že je táto kniha práve tá, ktorú zmienim. Začalo to takto:
  Vstúpila som do kníhkupectva, pri pohľade na stoly plné kníh mi oči žiarili vzrušením. Prechádzala som sa medzi regálmi a cítila som sa ako objaviteľ, ktorý sa ocitol v knižnej oáze. V tom momente som netušila, koľko kníh si odtiaľ odnesiem, no vedela som, že to bude aspoň jedna. Pohľad mi padol na otvárajúce sa dvere, z ktorých sa vynorila mladá slečna. Poobzerala sa a podišla k jednému z mnohých stolov. Zobrala do ruky knihu, usmiala sa a začala kráčať smerom k pokladni. Každý zvedavý človek by sa musel pozrieť na knihu, ktorú z toho stola zobrala. Ja som nebola výnimkou.
  Na prvý pohľad ma obálka upútala svojou minimalistickou eleganciou a tajomným dizajnom. Bola tam znázornená obrazová symbolika, ktorá nadväzovala na dej knihy, no neprezradzovala mnoho detailov, a to zvyšovalo moju zvedavosť.
  Chvíľu som stála na mieste a rozmýšľala. Chcela som urobiť presne to, čo tá slečna. Preto som sa usmiala a začala kráčať k pokladni. V tú chvíľu mi bolo jasné, že toto je tá kniha, ktorú si odnesiem domov.

  Po dočítaní knihy som stratila slová. Musela som uznať, že Pani McManusová exceluje v budovaní napätia a udržiavaní záujmu čitateľa. Jej schopnosť manipulovať s očakávaniami a neustále rozvíjať zápletku robí túto knihu neuveriteľne pútavou.
  Vec, ktorú som vôbec nečakala bolo to, že si obľúbim všetky postavy. Určite za to môže to, že postavy v knihe sú dobre vykreslené a majú komplexné osobnosti, čo len pozitívne prispieva k samotnému príbehu. Každá postava má svoje vlastné motivácie a tajomstvá, ktoré postupne vyplávajú na povrch.
  Kniha Jeden z nás klame mi pomohla uvedomiť si, že niekedy je lepšie nečítať si obsah knihy, ale ísť, ako sa hovorí, naslepo. Áno, je tu veľké riziko, že sa mi daná kniha nebude páčiť, ale to sa môže stať aj pri tej, o ktorej si myslím, že bude mojou najobľúbenejšou.
  Vždy som si myslela, že patrím medzi čitateľov, ktorí si bez prečítaného obsahu knihu nekúpia. Teraz patrím medzi čitateľov, ktorí cítia, že čítanie zadného obsahu môže ovplyvniť ich vnímanie príbehu alebo očakávania z knihy. Títo čitatelia si želajú zachovať čistotu zážitku a objavovať príbeh bez predchádzajúcich informácií.
  Na záver musím poďakovať Pani autorke knihy Jeden z nás klame, že napísala toto skvelé dielo. Taktiež veľká vďaka patrí tej slečne, ktorá vošla do kníhkupectva, pretože bez nej by som si túto knihu nekúpila.