Preskočiť na obsah

Jedna dobrá vec – Alexandra Potter

    Našou hlavnou postavou v tejto knihe je Olívia ale väčšina ju volá Liv. Liv je po rozvode so svojím manželom, možno si poviete že to bude nuda, len ďalšia smutná kniha ale práve naopak. Táto kniha sa pohybuje síce siedmimi štádiami smútku ale nájdeme tu úžasné príbehy ľudí. Dej sa teda začína prvou fázou smútku kde je Liv zdrvená zo svojho rozvodu a tak sa impulzívne rozhodne a vymení svoj lodnýsky mestský život za dedinský v Yorkshire. Začne tak odznova. Už od začiatku knihy sa nám tu rozvíja nie len Olíviin život ale pribúda tu postava Valentinea, deduška z Yorkshiru, zdrveného smútkom kvôli jeho manželke, Stanley-ho bojazlivého chlapca a pribúda aj postava týnedžerky ktorú Olívia doučuje angličtinu. Celý príbeh sa nedá popísať pretože kniha má 521 strán ale pokúsim sa to priblížiť tak aby som vás navnadila na čítanie tejto knihy ale zároveň vám neprezradím všetko.
    Olívia sa teda presťahuje do Yorkshiru kde si kúpy starý domček ktorý je potrebné celý zrekonštruovať. Chce tu začať odznova ale vôbec to nie je také ľahké, aby nebola sama rozhodne sa pre adopciou psíka v miestnom útulku. Harry a Liv spolu prežívajú od teraz všetko tento „deduškovský“ psík jej prirastie k srdiečku a už sa necíti tak osamelo, pri spoznávaní svojho okolia stretnú chlapca Stanley-ho, bojí sa takmer všetkého odkedy zomrela jeho mama, ale Harryho nie, myslím že presne v tejto pasáži knihy je krásne vidno ako psy môžu pomáhať ľuďom so strachmi, aj napriek tomu že kniha je o Olívií, ak premýšľate dvojzmyselne zistíte že hlavnou postavou je aj tak Harry. Olívia sa prechádza každý deň so psíkom, ako ďalšieho stretne Valentinea. Je to starý pán ktorý je smutný a zo začiatku na Liv protivný, jeho život totižto nebol jednoduchý. Jeho manželka trpí alzheimerovou chorobou a dcéra im zomrela už dávno. Boli samy dvaja a všetko bolo skvelé dokedy Gizelle nezačala zabúdať zo začiatku len zamknúť no postupne aj kto je ona sama, deduško sa o ňu už nezvládal starať sám tak ju poslal na miesto kde to zvládnu no aj tak si to vyčítal. Postupne začne dôverovať aj Liv a začnú tráviť spolu čas. Olívia však ešte stále nemá prácu a tak podá inzerát že robí doučovania anglického jazyka. Pri tejto príležitosti sa zoznámi s Mayou týnedžerkou ktorú hnevá celý svet. Najprv si myslí že maturity nepotrebuje no napokon prijme svoj osud a naučí sa niečo, spolu s Liv tak navštívia miesta kde písali sestry Brönheové toto miesto Mayu naozaj zaujme a tak ju začne baviť aj život. U Olívií sa stále prerába, od začiatku rekonštrukciu vedie jeden z jej starých známych pretože v tomto okolí kedysi bývala, neskôr zistí že je to Stanley-ho otec.
    Príbeh končí siedmou fázou smútku – to najlepšie ešte len príde. Tento príbeh som sa snažila opísať tak aby aj vás vtiahol do deja. Kniha je dlhá no ja osobne som sa nemohla od nej odtrhnúť a aj keď mi čítanie knihy dlho trvalo tak som využila každú jednu chvíľku aby som ju mohla čítať. Kniha je plná citátov a prinútila ma zamyslieť sa nad jednotlivými situáciami. Boli tu krásne momenty ako napríklad keď sa zobrali Valentinea, Gizelle, Liv, Harry, Maya a Livin nevlastný syn a išli na pláž, Gizelle si nemohla zasa spomenúť na niektoré veci a tak Maya dala Gizelle a Valentineovy slúchadlá a pustila im tam pieseň pri ktorej sa zoznámili, a tak všetci začali tancovať, ale boli tu aj smutné časti ako keď horel dom v ktorom bol Stanley… táto kniha sa naozaj nedá celá vypísať iba do pár viet.
    Každopádne musím povedať že to zostala moja najobľúbenejšia kniha. Odporúčam si ju prečítať každej vekovej kategórií od 16 rokov. Je to úžasné dielo ktoré vypredalo kníhkupectvá ako mi bolo povedané pri poslednej návšteve obchodu, dúfam že nájdem ešte niečo podobné pretože toto je naozajstný unikát v mojej knižnici.