Preskočiť na obsah

Jennifer Donnelly ,Nevlastná sestra

    Jennifer Donnelly
    Nevlastná sestra

    Všetci iste poznáme známu rozprávku o Popoluške. Dobre vieme ako sa končí jej príbeh, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým ako skončili jej nevlastné sestry?
    ,,Nevlastná sestra“ od Jennifer Donnelly je moderným prerozprávaním klasického príbehu o Popoluške. Prostredníctvom Popoluškinej nevlastnej sestry Isabelle autorka nabáda čitateľov aby prehodnotili známe postavy a príbehy. Román začína detstvom Isabelle a Elli kde môžeme vidieť ako sú vystavené krutosti nielen nevlastnej matky ale aj spoločenským očakávaniam, ktoré im určujú ich životné úlohy. Zatiaľ čo podľa klasickej verzie tohto príbehu je Ella tá krásna a dokonalá sestra, Isabelle je považovaná za tú škaredú nevlastnú sestru. Avšak v podaní tejto autorky sa Isabelle mení na postavu s vlastnými nádejami, obavami a neistotou. Postupne ako príbeh plynie sa Isabelle dostane na cestu sebapoznania. Čitatelia sú svedkami ako sa z Isabelle ktorá bola obmedzená spoločenskými pravidlami stane sebavedomá žena, ktorá sa učí prijať samú seba a svoje skutočné ja. Ku koncu sa napráva aj ich vzťah z Ellou. Keď si uvedomí že ani Ella to nemala v živote najľahšie a to hlavne kvôli jej pocitom žiarlivosti a odporu voči nevlastnej sestre, rozhodne sa to napraviť. Práve cez tieto dve sestry nám Donnelly ukazuje komplikované rodinné vzťahy, ktoré sú jednou z hlavných tém tohto príbehu. Jej hlavnou témou je však sebaprijatie. Ukazuje nám že pravá sila je v prijatí samého seba a svojich nedostatkov a že by sme nemali mrhať naším časom a našou silou na to aby sme naplnili očakávania niekoho iného. Ďalšou témou je posudzovanie. Všetci hrdinku posudzujú len na základe jej vzhľadu a nikto sa ju nesnaží bližšie spoznať, ale ako sa hovorí ,,Nesúď knihu podľa obalu“. Každý je schopný zmeny, ak dostane druhú šancu. Tento príbeh je toho dôkazom. V závere sa z Isabelle stáva hrdinka, keď zachráni nielen svoju sestru a ale aj celú krajinu. Podarí sa jej to hlavne kvôli tomu že konečne príme samú seba a prestane sa riadiť pravidlami ktoré ju tak zväzovali. Toto dielo ponúka nový pohľad na známy príbeh ale samozrejme rešpektuje jeho klasickú podobu. Po prečítaní tohto diela som si uvedomila že by som mala prehodnotiť nielen svoj pohľad na seba ale aj na iných. Mala by som prijať svoje nedostatky a mala by som sa snažiť najprv ľudí spoznať predtým než ich odsúdim.
    Táto kniha nie je až taká známa, ale určite stojí za prečítanie. Nielen že rieši témy ktoré nás trápia aj v dnešnej dobe, ale je podané tak že je vhodná pre všetky vekové kategórie. Je to očarujúci príbeh, ktorý rozhodne stojí za prečítanie.