J.B. Peterson – 12 pravidiel pre život
Životné dielo klinického psychológa Jordana B. Petersona ma zaujalo už na prvý pohľad. Na 12 pravidiel mi však kniha na prvý pohľad prišla príliš obsiahla. Presvedčil som sa však, že autor každú jej stránku zaplnil plnohodnotnými informáciami spôsobom, akým to dokáže len on, doktor Peterson.
Autora sledujem už dlhšiu dobu, dávno predtým ako som sa dostal ku knihe. Patrí k najvýznamnejším mysliteľom súčasného sveta. Má hlboké poznatky v oblasti psychológie, svetovej mytológii a teológii. V úvode knihy autor opisuje nedávne udalosti ktoré sa odohrali pred a počas napísania knihy. Autor odrýva svoje súkromie, neľahké časy kedy jeho rodina trpela, on bol chorý, a závislý na antidepresívach. Po oboznámení sa s autorom prichádza na rad problematika dvanástich pravidiel pre život, a ako sám hovorí, tieto pravidlá sú liekmi na chaos.
V knihe neopisuje chaos ako niečo negatívne, ba práve naopak, ako pozitívnu súčasť života, ktorú je potrebné ovládať. V prvých stránkach sa tak dozvedáme, že pôvodných 12 pravidiel sformuloval už dávno, ešte počas svojho štúdia na vysokej škole. Jedného dňa surfoval na internetovom forte nazývanom Quora, a pravidlá sformuloval ako odpoveď pre iného užívateľa. Spomínaná stránka slúži pre ľudí ktorí majú všetky druhy otázok, a ľudí ktorí pre nich majú všetky druhy odpovedí. Na akú otázku odpovedal vtedy mladý doktor Peterson? Týkala sa návodu na život, ako by mali vyzerať pravidlá ktorými by sa mal bežný človek počas života riadiť. Vtedy ešte svetom nepoznaný a neuznávaný Jordan nevedel, aký ošiaľ jeho príspevok do diskusie vyvolá. Každým dňom pribúdali na jeho príspevok reakcie, odpovede, chodili mu e-maily od nadšených fanúšikov, a svedectvá ľudí, ktorí tvrdili, že ich jeho myšlienky inšpirovali a zlepšili im život. Neskôr, keď sa doktor Peterson rozhodol vydať túto publikáciu, upravil a okresal pravidlá do komfortnejšej a kratšej podoby. Dnes napríklad pravidlo číslo 9 nesie názov: Predpokladajte, že osoba, ktorú počúvate, vie niečo, čo vy nie. Všetky pravidlá sa nesú v duchu pozitívneho a kvalitného pohľadu na život. Táto kniha je jednou z tých, kde je potrebné čítať odseky znovu a znovu, aby sme im plne porozumeli. Farebne si vyznačovať časti, ktoré nás zaujali. Autor k vysvetleniu svojich hlbokých filozofických myšlienok použil rôzne metafory, príbehy, biblicizmy, a dokonca zabŕdol aj do neurochémie, fungovania neurotransmiterov, a porovnal ľudskú spoločnosť s ríšou zvierat, Táto časť je zvlášť zaujímavá. Odhalil, koľko máme spoločných vzorcov správania, a aké množstvo informácií sme schopní sa takto naučiť.
Kniha je dokonalým liekom na chaos. Jedná sa o dielo, kde autor naozaj odkryl svoje súkromie, a ponúkol čitateľovi transparentný pohľad do svojej mysle. A keďže sa jedná o tak významnú osobu, tento pohľad je skutočne zaujímavý. Práve preto je táto kniha svetovým bestsellerom. Myslím si, že táto kniha by nemala chýbať na polici každého, kto sa pokúša zmeniť svoj život k lepšiemu, a ovládnuť chaos.
Janeta Erik, 3.B