Preskočiť na obsah

Jozef Karika Hlad + Smäd

    „Dvojitá porcia temnej imaginácie Jozefa Kariku vychádza ako dvojkniha Hlad/Smäd. Každá z kníh ponúka samostatný zážitok, no pri čítaní oboch nadobúda príbeh nové významové vrstvy.“

    Zbierka starších noviel vyšla aktuálne ako kolekcia dvoch kníh od J.Kariku, odporúčam ich čítať v poradí prv Hlad a až potom Smäd. Kým Smäd je ako tak uveriteľný, Hlad je ťažko nadprirodzený, priam s metafyzickým rozuzlením. Tak dávajú lepší zmysel a záver teda pochopíte omnoho lepšie. Teda ak ho pochopíte. Karika je majster mysteriózneho thrilleru, odohrávajúci sa na území Slovenska, tentokrát sa zameriame na vrch Čebrať a okolie Ružomberka. Poviedky sa teda sústreďujú do tohto epicentra, s ktorým sa spájajú rôzne hrôzostrašné príbehy. Hlavným hrdinom je (takmer) vždy priemerný muž s priemerným až nenaplneným životom, tápajúci v nezdravom sterotype. Z toho ho dokáže vytrhnúť iba dávka adrenalínu, pátrania a sklony zahryznúť sa do tých najdesivejších príbehov. Udivuje ma, ako taký bežný „Jožko, Ferko, Zdenko“ dokáže v zlomku sekundy pochopiť metafyzické zákony vesmíru. Nebyť Karikových filozofických úvah na konci každej z poviedok….nebol by to Karika. Majster dávkovania napätia nám ale pripravil pôsobivé hororové príbehy.

    Až po prečítaní nadobudnú pojmy ako žltá bunda, plátená maska, čierny kufrík či muž s extrémne dlhými prstami – vo vašej realite celkom iný význam Možno sa odteraz budete báť čo i len prejsť popri Štrbskom plese, neodvážite sa cestovať sami v noci vlakom, keď uvidíte žltú vetrovku zastane vám srdce až v krku alebo sa oblúkom vyhnete túre na spomínaný Čebrať. Na mňa to malo instantný efekt a knižku som musel viackrát odložiť a predýchať, fakt som sa bál. Autor má dar rýchlo vtiahnuť čitateľa do deja a „nepustiť“ ho zo spárov príbehu, kým z neho nevyžmýka strach na maximum. Oveľa viac ma desia mysteriózne námety z našich končín ako typické horové krváky. Ten plazivý efekt zaliezania deja pod kožu je to, čo mnoho z nás rado vyhľadáva v tomto žánri.