Preskočiť na obsah

Jozef Karika Na smrť (I + II)

  Kniha Na smrť slovenského spisovateľa Jozefa Karika je prezentovaná ako mix historickej ságy a thrilleru. Kritériá oboch spĺňa na sto percent. Autor dejinné medzníky aj súvislosti prepletá s príbehmi oboch mužov nenásilne, všetko do seba logicky zapadá. Snáď až v samotnom závere si čitateľ môže chvíľami pomyslieť, že toto už nie je možné.

  Ako každý moderný thriller aj tento dopraje čitatelia poctivú dávku násilia a detailne popísaných hrozných scén. Na rozdiel od bežných kníh tohto žánru ich však v tejto nemožno preskočiť. Naozaj sa totiž odohrali, hoci sú obe hlavné postavy fiktívne. Je potrebné sa nimi prečítať, aj keď to naozaj veľmi bolí. Inak by v čitateľovi nutne musel zostať pocit, že uhýba pred pravdou a že sa tým spreneveruje utrpenie obetí.
  Okrem toho sú kruté scény podstatné pre pochopenie vývoja psychológie hlavných hrdinov. Viktor sa v Amerike stane členom židovského mafiánskeho gangu a do násilnej špirály sa prepadá takmer okamžite.
  Karol, z ktorého sa stáva obdivovateľ nacistickej ideológie, sa do nej dostáva nenápadne, o to ale šialenejšie.

  Karika ale nezostáva len u nich dvoch. Podrobne opisuje napríklad aj pocity dieťaťa, ktoré práve prichádza o život v plynovej komore či pod skalpelom doktora Mengeleho. Rovnako tak ako z neustáleho vraždenia plíživo sa blížiace nervové zrútenie esesáka. To všetko robí knihu pre slabé povahy chvíľami takmer nečitateľnú.

  Napriek tomu, že sa kniha Na smrť nečíta ľahko a vyžaduje dlhé oddychové pauzy, je dielom strhujúcim a skvele napísaným. Určite túto knihu odporúčam.