Preskočiť na obsah

Jozef Karika: Trhlina

  Recenzia na knihu Trhlina
  Trhlina je mysteriózny a hororový román od slovenského autora Jozefa Kariku. Čo sa týka slovenskej literatúry, radí sa medzi populárnejšie. Kniha sa dočkala aj filmového prevedenia, ale za mňa si človek viac užije knižnú verziu.
  Príbeh sa točí okolo najväčšej slovenskej záhady pohoria Tribeč, tiež známy ako náš „bermudský štvoruholník“, pretože sa rozprestiera medzi Nitrou, Zlatými Moravcami, Topoľčanmi a Partizánskym. Záhadné miznutie ľudí alebo nevysvetliteľné javy fascinuje veľa čitateľov vrátane mňa. Zaujal ma námet, na základe ktorého vznikla kniha. Za Jozefom Karikom prišiel jeden z jeho čitateľov a rozprával mu o desivom zážitku zo svojho života. Karika si určité fakty pozisťoval a preveril, pretože niektoré skutočnosti mu „nesedeli“. Svoje zistenia priložil k vypočutému príbehu a vytvoril napísaný román.
  Autor popísal príbeh natoľko dobre, že som mala niekoľkokrát husiu kožu. Záhada s postavou, ktorá vystupovala v celom príbehu a na konci sa ukázalo, že táto postava vôbec neexistuje. Opustený dom, v ktorom po druhej návšteve bola tajomná izba, ktorá tam predtým vôbec nebola, alebo zvláštne svetlá a zvuky v lese. Zážitok z čítania!
  Fascinuje ma premýšľať nad pravdivosťou príbehu. Pači sa mi, že názor na to, či je príbeh knihy naozaj pravdivý, alebo je to len fikcia, si môžeme utvoriť podľa seba. Je iba na čitateľovi, či uverí príbehu. Sám autor napísal, že nebude odpovedať na otázky týkajúce sa príbehu a ani na to, či on sám tomu verí.
  Osobne sa mi celkový obsah knihy veľmi páčil. Dobre spracovaná kniha so záhadnou tematikou je niečo pre mňa. Upútala ma natoľko, že ju odporúčam všade naokolo a jednoznačne patrí medzi moje obľúbené.