Preskočiť na obsah

Jozef Mak- Jozef Cíger Hronský

    Jozef Mak je sociálny román, ktorý sa zaraďuje do slovenskej medzivojnovej literatúry. Zaoberá sa psychikou prostého ľudu, ľudí akých je po svete milióny, počas zložitej situácie začiatkom 20. storočia a počas toho ako sú trápení osudom. Dielo sa preto primárne odohráva v jednoduchom dedinskom prostredí. So všetkými prekážkami života sa mohol vysporiadať len človek-milión (Jozef Mak), ktorý sa dokázal svojou húževnatosťou vyrovnať so všetkým, čo príde. Jozef Mak už od začiatku mal predurčený ťažký život- narodil sa ako nemanželský syn a postupne prichádza o všetko, no on sa nenechá zlomiť. Je jednoducho symbolom (prototypom) človeka, vďaka ktorému slovenská národ všetko dokázal pretrpieť a prežiť.
    Mňa v diele oslovili najmä lyrické časti: opisy a spôsob akým využíval umelecké prostriedky. Čo mi tak najviac utkvelo v pamäti, tak práve opis zvonov, ktorý bol pre mňa ukážkou majstrovského písania. Na druhej strane, kniha mi veľa ráz prišla nezrozumiteľná a vadilo mi, keď mnoho informácií nám, ako čitateľom, bolo bezdôvodne podaných neskôr alebo vôbec. Niektoré záležitosti mi neprišli objasnené a zrozumiteľne vysvetlené. Taktiež mi vadila, aj keď autentická, eruptívnosť postáv. S vykreslením postáv som sa celkovo nestotožnila. Zaisťovalo mi to miestami frustrujúce čítanie.
    Aj napriek mojim výhradám ide o fantastický román a dielo slovenskej literatúry. Určite by som túto knihu odporúčala nielen ako naše kultúrne dedičstvo, ale aj kvalitnú knihu plnú deja a myšlienok hodných toľkej chvály.