Preskočiť na obsah

Jozef Mak – Jozef Cíger Hronský

    Toto dielo ma aj filmovú verziu, ktorá je tiež veľmi zaujímavá, ale aj smutná a depresívna. Dielo patrí medzi psychologický román. Odohráva sa tam veľa konfliktov a vystupuje tam veľa postáv. Osobne by som si túto knihu nevybrala na čítanie, pretože je ťažšia na pochopenie.

    Dej sa odohráva na Horehroní za čias vojny. Jozef Mak sa narodil ako nemanželské dieťa a už od mala mal smolu v pätách. Už ako malého ho bil brat a žili v biede. Neskôr spoznal Marušu, ktorá sa mu páčila a navzájom si opätovali city. Postavil si vlastný dom, ale ho povolali do vojny. Neskôr sa vrátil do svojej rodnej dediny, kde zistil, že sa veľa zmenilo. Maruša sa vydala za jeho brata a bývali v jeho dome. Postupom času si vzal za ženu Julu. Všetci ho odhovárali od sobáša, hlavne jej rodina, pretože ju využívali ako slúžku a lacnú pracovnú silu.

    V príbehu sa ďalej odohráva veľa katastrof a úmrtí. Príbeh nemá dobrý koniec. Hlavnou myšlienkou je podľa mňa to, že netreba prehliadať aj to pozitívne a pekné čo máme, pretože zo dňa na deň to tu nemusí byť.