Preskočiť na obsah

Jujutsu Kaisen vydanie 0

    Kniha, alebo presnejšie manga jujutsu Kaisen vydanie 0, sprevádza čitateľa neobyčajnou zmenou škôl japonského chlapca Yuta Okkotsu. Avšak, Yuta je veľmi neobyčajný chlapec, pretože je prekliaty.
    Príbeh sa odohráva v Tokyu v Japonsku. Najskôr zobrazuje Yutu ako veľmi nešťastného a osamelého chlapca. Je šikanovaný, robia si z neho srandu a nikto sa s ním nerozpráva. Skôr sa pokúsia šikanovať, pretože keď mu niekto ublíži, objavy sa za ním beštia, či démon alebo duch, ktorý v momente spacifikuje útočníka, ale nie veľmi milo. Volala sa Rika. Ešte na začiatku sa Yuta ocitne vo zvláštnej miestnosti, kde mu divný chlap s obväzom cez oči hovorí, že bola pre neho naplánovaná tajná poprava. Chlap ale nechce, aby Yuta zomrel a povie mu, že jeho prekliatie môže s jeho vedením využiť, aby ľuďom pomáhal, no bude sa musieť snažiť a makať, aby sa tak stalo. Prihlási Yutu do špeciálnej školy pre ľudí so schopnosťami, kde sa Yuta naučí používať svoje prekliatie. Kniha zobrazuje osobný rast Yutu, ako sa naučí používať Rikinu silu, nájde si kamarátov a neskôr bojuje, aby ich ochránil pred nebezpečím, ktoré prinášal chlap Geto Suguru. Príbeh Yutu je brutálny, Yutové boje sú náročné a veľa krát sa zraní, ale Yuta sa nevzdáva, bez ohľadu na to, ako zle situácia vyzerá. Veľmi sa mi páčilo, ako sa postupne skamarátil s ostatnými študentmi a navzájom im na sebe záležalo. Ostatný študenti majú tiež schopnosti, aké veľmi rozdielne od Yutu. Napríklad schopnosť jedného chlapca bola prekliata reč, takže čokoľvek niekomu povedal, to urobil, preto mohol rozprávať iba v prisadach na ryžové koláčiky, pretože nemajú význam slova. Celkovo je veľmi zaujímavé vidieť, ako u nich funguje svet, ich každodenné problémy a ako ich riešia. Zápletka spočíva v tom, že Riku môže ukradnúť a pouzivat skorej spomenutý Geto Suguru, antagonista tohto príbehu. Vyvrcholením musí Yuta s Getom bojovať v epickom boji, kde Yuta nakoniec výhra a Geto umrie. Krátko po boji Yuta zistí, že prekliatie spôsobil on sám, a že Rika je duch jeho kamarátky Riky, ktorá pred 6 rokmi umrela pri autonehode. Zrušenie prekliatia bolo teda na ňom a tak Riku oslobodil. Na konci sa Yuta chystá s kamarátmi na výpravu, spokojný, že sa prekliatia zbavil.
    Kniha bola podľa mňa výborná, bol som veľmi spokojný z dejom aj jeho vyvrcholením. Komukolvek kto rád číta mangu, by som Jujutsu Kaisen vydanie 0 odporučil.