Dvadsaťtisíc míľ pod morom od autora Julesa Verneho je dobrodružný román, ktorého dej sa odohráva v 19. storočí a rozprestiera sa po celej zemeguli. Témou tohto diela je prieskum dosiaľ nevídaných hlbín oceánov a morí. Kniha je rozdelená na 2 časti – prvá časť má 24 kapitol a druhá 22 kapitol. Je napísaná v odsekoch. Využíva sa tu retrospektíva, chronológia a ja-rozprávanie.
Profesor Arronax je francúzsky prírodovedec a uznávaný ichtyológ, ktorý išiel na výpravu s loďou Abraham Lincoln, a následne zajatcom kapitána Nema na Nautiluse. Je múdry, priateľský a je dobrodružnej povahy. Je veľmi zaujatý podmorským svetom, ktorý spoznal na výprave v Nautiluse.
Kapitán Nemo je kapitán podmorskej lode Nautilus, dlho izolovanej od zemského povrchu. Je veľmi tajomný, bohatý, vzdelaný a chladnokrvný.
Dej sa začína v Amerike v roku 1866, kde sa naskytli chýry o obrej morskej príšere, ktorú videli lode plávajúce cez Atlantický oceán. Viaceré lode dokonca napadla, a preto po nej začala pátrať vojnová loď Abraham Lincoln, aby ju zneškodnila. Na lodi bol profesor Arronax, výborný prírodovedec a ichtyológ (odborník na ryby), ďalej jeho sluha Conseil, vynikajúci lovec veľrýb Ned Land a kapitán lode bol kapitán Farragut. V tej dobe sa domnievali, že to je iba obrovský narval. Abraham Lincoln sa dlho plavil, ale beštiu nakoniec zazrel. Posádka na príšeru útočila, ale bezvýsledne. Monštrum nakoniec loď poškodila a obrovskou vlnou zmietla profesora Arronaxa, Conseila a Neda Landa z paluby. Conseil a profesor Arronax nejakú dobu sami plávali na šírom mori, kým nepočuli volať nejaký hlas. Snažili sa k nemu dostať, ale došli im sily a ponorili sa pod hladinu. Vtom ich dačo ale zachytilo a ťahalo ich. Keď sa vynorili, uvideli Neda Landa, ktorý ich drží stojaci na oblude. Čoskoro ale zistili, že obluda nie je živá, ale je to obrí stroj, keď ich doňho neznámi ľudia vtiahli. Viacero nocí žili v oceľovej cele, kde mali iba samých seba. Po návšteve kapitána sa s ním snažili dorozumieť viacerými jazykmi, ale márne. Ned Land sa kapitánovi začal vyhrážať zajatým členom posádky, aby ich pustil. Zistili však, že kapitán im celú dobu rozumel a volá sa kapitán Nemo, loď sa volala Nautilus. Kapitán im dal úplnú slobodu v priestoroch lode pod podmienkou, že nikdy nebudú môcť odísť. Profesor Arronax a Conseil si rýchlo našli v lodi svoje miesto a úplne ohromení krásami mora si pobyt plne užívali. Nautilus takto započal svoju cestu okolo sveta a za niekoľko mesiacov preplával Tichý oceán, dokým sa dočasne nezasekol v Torrèsovej úžine z dôsledku odlivu. Tam kapitán Nemo nechal profesora a jeho druhov vystúpiť po dlhej dobe na pevnú zem, dokým ich nenapadli domorodci. Nautilus sa vyslobodil a pokračoval v ceste okolo sveta. Kapitán Nemo popri tom ukazoval profesorovi Arronaxovi rôzne divy sveta, navštívili aj bájnu Atlantídu. Nakoniec sa Nautilus dostal až na Južný pól, ktorý kapitán Nemo prehlásil za svoj. Nautilus sa tam ale po druhý raz zasekol, tentoraz uväznení vo vnútri ľadovca. Nakoniec sa im ale podarilo odtiaľ dostať a znova vyplávať na šíre more. Ned Landovi ale začínala dochádzať trpezlivosť a naplánoval útek z Nautilusu. Napriek viacerým neúspešným pokusom nestrácali nádej. Po boje s obrovskými kalamármi sa Nemo uzavrel do seba a v jednu osudnú noc sa Nedovi Landovi konečne naskytla príležitosť. Spolu s profesorom Arronaxom a Conseilom sa dostali na loďku, ktorá bola využívaná na výpravy z Nautilusu. Snažili sa odmontovať čln od Nautilusu, vtom počuli posádku kričať „Maelström!“. Začala obria búrka, profesor Arronax narazil hlavou o železné rebro člna a stratil vedomie.
Zaujímavý citát z diela: „Každý kus riadu, lyžice, vidličky, taniere boli označené písmenom N, okolo ktorého bolo vyryté latinské: MOBILIS IN MOBILI – pohyblivý v pohyblivom živle.“ str. 53
Príbeh bol veľmi zaujímavý. Nepáčilo sa mi, že kniha obsahovala až príliš veľa podrobných opisov živočíchov a to veľmi od seba rozdelilo dejové línie v knihe. Naopak sa mi ale páčil dej – bol veľmi zaujímavý.
Vety v knihe boli stredne dlhé, oznamovacie, používalo sa tu pásmo postáv, využívala sa aj priama reč. V knihe prevládala spisovná slovná zásoba a jazykový štýl bol umelecký.
Verne, Jules: Dvadsaťtisíc míľ pod morom. V Bratislave vydalo vydavateľstvo Mladé letá v roku 1980.
