Preskočiť na obsah

Kadeti – moja obľúbená kniha (autor: Brandon Sanderson)

  Nedávno som čítal knihu Kadeti. Ide o prvú knihu z trojdielnej sci-fi série od Brandona Sandersona o dievčati, ktoré sa túži stať pilotkou vo vojne s mimozenšťanmi. Na túto knihu som natrafil úplnou náhodou v kníhkupectve. Keďže ma vždy bavili príbehy o dobrodružstvách, kamarátstve a vesmíre, povedal som si, že si ju prečítam. Mal som pravdu, príbeh hlavnej hrdinky Spensy ma pohltil už po prečítaní prvých strán.

  Spensa je dievča, ktoré žije na planéte Detritus. Na jej planétu útočí mimozemská rasa Krellov a kadeti sú budúci mladí piloti, ktorí sú cvičení na základni Alta v náročných životných podmienkach, aby bojovali proti mimozemským hrozbám a plnili rôzne nebezpečné misie na zachovanie ľudskej rasy. Aj Spensa chce byť pilotkou a dokázať všetkým, aká je odvážna. Aby si splnila sen, plánuje sa prihlásiť do leteckej školy. Jej šance na prijatie sú však mizerné, pretože pre všetkých je len dcérou zbabelca, ktorý pred rokmi počas jednej z invázií Krellov dezertoval. Spensa kvôli tomu celý čas žije so svojou starou mamou a matkou ako vyvrheľ.

  Raz však Spensa čistou náhodou nájde v dávno zabudnutej jaskyni vrak starobylej vesmírnej lode. Nájdenie vraku Spensu povzbudí a na poslednú chvíľu ide na prijímačky na kadetskú školu. Uvedomí si, že sen byť pilotkou by sa jej mohol splniť, keby sa jej podarilo loď opraviť. Na pomoc si privolá kamaráta Rysa a spolu loď opravia. Počas opravy zistia, že loď má dušu, svojráznu osobnosť a dokáže sa sama rozhodovať. Má dokonca aj meno, volá sa M-Bot.

  Ako kadetka sa Spensa učí lietať pod vedením inštruktora Cobba, ktorý kedysi lietal s jej otcom. Ku koncu výcviku ju však náhle vylúčia, pretože sa počas jedného letu nedovolene katapultuje.

  Počas posledného dňa výcviku kadetov sa rozpúta druhá bitka o Altu. Boj je náročný a dochádza k veľkým stratám. Keďže pilotov je zrazu málo, k Alte sa blíži bombardér so životarušičom a Altu už nemá kto brániť, Spensa odvážne nastúpi do lode bez štítu. Keďže pilotuje prakticky rozpadajúcu sa loď, Krellom sa podarí Spensu zostreliť. Cobb ju však na M-Botovi zachráni. Spense sa vo svojej už neporušenej lodi podarí nakoniec bitku zvrátiť a Alta je zachránená.

  Po úspešnej bitke sa na oblohe medzi sutinovými poľami objaví medzera a Spensa do nej vletí. Tu zistí pravdu o svojom otcovi a pravdu o Krelloch. Zistí, že planéta Detritus, na ktorej sa narodila a vyrastala, je len v skutočnosti akési väzenie pre ľudí.

  Hoci na tomto mieste kniha Kadeti skončí, príbeh Spensy a planéty Detritus pokračuje v ďalšej knihe s názvom Piloti. Takže ten, kto sa chce dozvedieť, čo bude so Spensou ďalej a ako to je s planétou Detritus, nemá inú možnosť, než prečítať si aj knihu Piloti, kde sa snáď všetko vysvetlí.

  V knihe Kadeti sa mi najviac páčilo, že kadeti boli jedna partia a všetky náročné výzvy prekonávali spolu. Počas čítania som si veľakrát predstavoval, že som jedným z nich. Aj keď to medzi nimi niekedy nevyzeralo dobre, nakoniec zistili, že keď spolupracujú, môžu zvládnuť takmer čokoľvek. Toto je niečo, čo sa mi páči aj v reálnom živote.

  Kniha Kadeti mi ukázala, že je dôležité mať dobrých priateľov a byť odvážny, keď príde na ťažké situácie. Naučila ma, že aj keď som ešte len chlapec, môžem byť silný a statočný ako kadeti. A to je super pocit. Určite by som túto knihu odporúčal aj iným chlapcom a dievčatám v mojom veku, pretože táto kniha je plná dobrodružstva a ukazuje, ako je dôležité mať dobrých kamarátov, o ktorých sa vieme oprieť.