Preskočiť na obsah

Kadeti – recenzia

  Moja obľúbená kniha – Kadeti

  Nedávno som čítal knihu Kadeti. Ide o prvú knihu z trojdielnej sci-fi série od autora Brandona Sandersona o dievčati, ktoré sa túži stať pilotkou vo vojne s mimozemskou rasou.
  Spensa je dievča, ktoré žije na planéte Detritus. Na jej planétu útočí mimozemská rasa Krellov a kadeti v knihe sú budúci mladí piloti, ktorí sú cvičení na základni Alta za náročných životných podmienok.
  Raz však Spensa čistou náhodou nájde v dávno zabudnutej jaskyni vrak starobylej vesmírnej lode. Nájdenie vraku lode Spensu povzbudí a na poslednú chvíľu ide na prijímačky na kadetskú školu. Uvedomí si, že sen byť pilotkou by sa jej mohol splniť, keby sa jej podarilo loď opraviť. Na pomoc si privolá kamaráta Rysa a spolu loď opravia. Počas opravy zistia, že loď má dušu, svojráznu osobnosť a dokáže sa sama rozhodovať. Má dokonca aj meno, volá sa M-Bot.
  Ako kadetka sa postupne učí lietať pod vedením inštruktora Cobba, ktorý kedysi lietal spolu s jej otcom. Keď sa však výcvik chýli ku koncu, Spensu náhle vylúčia z výcviku, pretože sa počas jedného letu nedovolene katapultovala.
  Počas posledného dňa výcviku kadetov sa však rozpúta aj druhá bitka o Altu. Boj je neuveriteľne náročný a dochádza k veľkým stratám. Keďže pilotov je zrazu málo a k Alte sa blíži bombardér so životarušičom a Altu už nemá kto brániť, Spensa odvážne nastúpi do lode bez štítu. Keďže však pilotuje prakticky rozpadajúcu sa loď, Krellom sa podarí Spensu zostreliť. Cobb ju však na M-Botovi zachráni. Spense vo svojej už neporušenej lodi, síce bez zbraní, podarí bitku zvrátiť a Alta je zachránená. Po úspešnej bitke o Altu, v ktorej sa podarilo, hoci so stratami na životoch, Altu pred Krellmi ubrániť, sa na oblohe medzi sutinovými poľami objaví medzera a Spensa do nej vletí. Tu zistí pravdu o svojom otcovi a pravdu o Krelloch. Zistí, že planéta Detritus, na ktorej sa narodila a vyrastala, je len v skutočnosti akési väzenie pre ľudí.
  V knihe Kadeti sa mi najviac páčilo, že kadeti boli jedna partia a všetky náročné výzvy prekonávali spolu. Počas čítania som si veľakrát predstavoval, že som jedným z nich. Aj keď to medzi nimi niekedy nevyzeralo dobre, nakoniec zistili, že keď spolupracujú, môžu zvládnuť takmer čokoľvek. Toto je niečo, čo sa mi páči aj v reálnom živote.
  Tiež ma dostalo, ako niektoré časti knihy boli smutné, ale zároveň aj poučné. Napríklad, keď hlavní hrdinovia čelili ťažkým rozhodnutiam alebo keď museli prejaviť odvahu. Príbeh tým poukázal na to, že nie vždy je všetko len o zábave, ale že sú aj chvíle, keď musíme prekonávať prekážky a stať sa hrdinom vlastného príbehu.
  Kniha Kadeti mi ukázala, že je dôležité mať dobrých priateľov a byť odvážny, keď príde na ťažké situácie. Naučila ma, že aj keď som ešte len chlapec, môžem byť silný a statočný ako kadeti. A to je super pocit. Určite by som túto knihu odporúčal aj iným chlapcom a dievčatám v mojom veku, pretože táto kniha je plná dobrodružstva a ukazuje, ako je dôležité mať dobrých kamarátov o ktorých sa vieme oprieť.

  Rudolf Gális,
  Sekunda B
  Gymnázium Alejová 1

  041 49 Košice