Preskočiť na obsah

Kapitánová dcéra Alexander Sergejevič Puškin

    Kapitánova dcéra od Alexandra Sergejeviča Puškina je jedným z najvýznamnejších diel ruskej literatúry, ktoré zostáva nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. Tento román nie je len romantickým príbehom, ale tiež nám predstavuje zložité spoločenské a politické reality 18. storočia.
    Puškin vytvára postavy, ktoré sú nielen odrazom svojej doby, ale aj symbolizujú ľudské vášne a túžby po slobode a láske. Hlavná postava, Mária Ivanovna, je silnou ženskou postavou, ktorá sa nebojí čeliť výzvam osudu a rozhodne sa bojovať za lásku svojho života. Jej odhodlanie a vnútorná sila sú inšpiratívne a pripomínajú nám, že aj v ťažkých časoch môžeme nájsť silu na presadenie svojich ideálov
    Aj keď je príbeh v historickom kontextu, jeho úvahy zasahujú aj do dnešnej doby. Puškin nás vyzýva aby sme sa zamysleli nad otázkami kto vlastne sme, čo chceme dosiahnuť. Ako Mária Ivanovna a Peter Griňov bojujú za svoju lásku a svoje presvedčenie, zdá sa, že nás autor povzbudzuje, aby sme hľadali svoju vlastnú pravdu a nevzdávali sa v boji za to, čo je pre nás dôležité.
    V závere je “ Kapitánova dcéra“ nielen romantickým príbehom lásky , ale aj štúdiou ľudského správania v spoločnosti. Puškin nám cez svoje dielo ponúka náhľad do minulosti, do mysle a do sŕdc postav .