Prečo som si vybrala túto knihu? Knihu Každé ďalšie leto ¬som si vybrala preto, lebo ma od prvej strany vtiahla svojou letnou atmosférou. Nie je to len taká tá klasická, sladká romantika. Pre mňa je to skôr príbeh o dospievaní, prvých láskach a o tom, ako človek v puberte robí chyby, z ktorých sa ale nakoniec dokáže poučiť. Páčilo sa mi, že tie prešľapy postavy nakoniec posunuli vpred a v dospelosti im pomohli pochopiť, čo je v živote fakt dôležité.
Páčilo sa mi, ako autorka opísala tú nostalgiu za prázdninami pri jazere. Pri čítaní som mala pocit, že tie letá na chate fakt zažívam s nimi, a presne som si vedela predstaviť ten pokoj, teplo a pocit, že prázdniny nikdy neskončia. Vybrala som si ju aj preto, lebo som sa v mnohých pocitoch hlavnej hrdinky našla a prišlo mi to oveľa úprimnejšie ako iné knižky ktoré som čítala.
Celá kniha sa točí okolo Percy a Sama, ktorí sa spoznali pri jazere. Trinásťročná Percy Persephone začne chodiť s rodičmi do chatky k jazeru. Tam stretne susedov – bratov Sama a Charlieho. Každé leto trávili spolu, stali sa z nich najlepší kamaráti a postupne sa to menilo na niečo viac. Príbeh je písaný tak, že jedna kapitola je v minulosti (pred 12 rokmi), kde sa odohráva celý ich príbeh z detstva, a druhá kapitola je zo súčasnosti, po tých 12 rokoch.
Percy v súčasnosti nie je veľmi šťastná, žije v meste a s nikým poriadne nechodí. Keď jej zavolá Samov brat Charlie, že ich mama zomrela, Percy sa po dvanástich rokoch vracia k jazeru. Je tam veľmi veľa napätia, lebo čitateľ dlho nevie, čo sa medzi nimi stalo, keď sa 12 rokov nerozprávali.
Postavy, ktoré ma zaujali sú najmä Percy: Na začiatku je to také mestské dievča, ktoré sa vďaka letám pri jazere úplne zmení. Páčilo sa mi na nej, že nebola dokonalá. Robila chyby, občas bola neistá, presne ako my v jej veku. Sam: On je úplný opak svojho brata Charlieho. Je tichý, stále študuje a raz chce byť lekárom. Bol aj naozaj takým tým dobrým chlapcom a priateľom.
Čo sa mi na knihe páčilo najviac? Najviac ma dostalo to prostredie. Autorka píše tak, že som úplne až cítila tú vôňu jazera, opaľovací krém a teplo. Vedela som sa úplne preniesť do ich príbehu. Jazyk autorky je moderný, vtipný a postavy rozprávajú úplne normálne. Aj vďaka tomu sa to čítalo veľmi dobre a rýchlo.
Túto knihu by som odporučila všetkým, ktorí majú radi nostalgické a romantické príbehy. Ak hľadáte niečo, pri čom si oddýchnete a zabavíte sa, ale zároveň si aj trochu poplačete, toto je ono. Je to ideálna kniha pre každého, kto má rád aj príbehy o druhých šanciach a chce sa zároveň aj zamyslieť nad svojím životom, a nad tým, ako nás formujú a ovplyvňujú naši priatelia. Ukazuje nám to, že prvá láska nás ovplyvní navždy, či chceme, alebo nie. Je to kniha o odpustení a o tom, že niekedy treba dostať druhú šancu, aby sme boli konečne šťastní. Ukazuje, že aj keď niečo v minulosti pokazíme, vždy sa s tým dá niečo robiť, ak sme k sebe úprimní. Tiež ju odporúčam preto, že nás učí, že nikto nie je bezchybný a dokonalý.
