Preskočiť na obsah

Každé ďalšie leto – Carley Fortune

  „Sladký príbeh o druhej šanci a o tom, že budúcnosť vždy vyniká našim predstavám.“
  Kniha sa ma hlboko dotkla. Keď som začala čítať, netušila som, čo mám očakávať. Myslela som si, že mám pred sebou len ďalší román o prvej láske. Ale mýlila som sa. Každé leto je o láske, ale nielen o láske. Je to o láske k sebe samej, k svojej rodine ale aj ku kamarátovi. Je to o priateľstve a odpustení a o tom, že aj keď poznáme svoju spriaznenú dušu od mladého veku, musí byť ten správny čas, aby sme boli s nimi.

  Boli len deti a spriaznené duše z leta. Kapitoly z minulosti sa odohravajú v rozhraní šiestich rokoch a kapitoly zo súčasnosti nám opisujú jeden víkend.
  Persy urobila pred desiatimi rokmi veľkú chybu vo svojom živote. Odišla. Ona neodišla za prácou ale rozhodnutí. Kedysi bývala v letnom domčeku pri jazere ako v rozprávke ale teraz býva v modernom mestskom byte. Osoba, ktorá jej bola kedysi 2 mamou, zomrie. Samova mama mala rakovinu o ktorej nik nevedel iba ona sama. Bola mladá a v mladom roku aj zomrela. Persy sa vracia do mestečka kde predtým prežila nezabudnuteľné leto so Samom. Pred jej očami sa objaví osoba, ktorá jej bola až tak moc blízka že odtiaľ odišla. Sam ju miloval a ona mu zlomila srdce. Bojí sa mu pozrieť do očí, bojí že tam nájde to čo skrýva. BOLESŤ? SMÚTOK? PLAČ?,….
  V kostole bola Samova mama obklopená zátiším orchideí, ľalií a ruží. Už roky záchvat nedostala a zrazu, keď po desiatich rokoch stretne lásku svojho života na pohrebe jeho mamy – ženy ktorá jej bola ako 2 mamou. Persy sa vyspala s Charliem(Samovým bratom) Bola to chyba. Obrovská chyba. Milovala Sama viac než čokoľvek a potom odišiel. Napísal len sprostý mejl a ona si myslela že skončil s ňou. Preto….preto ich vzťah zničila. Milovala ho. Tak veľmi. Že ho nebola hodná. Urobila by hocičo, aby napravila aspoň ich kamarátstvo. Jednoducho Persy odišla. Utekala ako vtedy. Každé slovo čo Sam povedal bolo čoraz ostré a jedovaté. Sam odišiel do školy ale ona odišla a nikdy sa nevrátila. Myslela si, že už ju nechce vidieť ale to posledné slovo jemu nechcela povedať. To slovo ZBOHOM. Persiny rodičia predali chatu nemala sa kam vracať, v tej chate boli spomienky na ktoré sa nikdy nezabúda. Ale mohla sa vrátiť ku Samovi. On tam bol každé leto. Každé. Ale nenávidel ju, nezavolal jej ani nenapísal.
  Zobudila sa v Samovej posteli, v jeho košeli a teplákoch.
  Sam a Persy ku sebe našli cestu. Boli do seba zaľúbený od detstva až do teraz. Persy sa do Sama zamilovala už od trinástich rokov a neprestala ho milovať.
  Suin(mamin) popol rozsypali v jeden piatkový júlový večer. Charliemu a Samovi trvalo celý rok aby sa mohli rozlúčiť s ich mamou, ktorá pri nich bola odvtedy zomrel otec.. Bojovala s rakovinou. Bojovala s ňou niekoľko rokov. Zničilo ich to, keďže mala plné zuby toho. Sue bola chorá. Sue bola tá ktorá sa usmievala ako slniečko, nosila krátke džínsy a platinovo blond vlasy a sťahovala do copu. Sue, ktorá varila tie najlepšie pirohy na svete. Sue ktorá sa správala k Persy ako k dcére ktorú nikdy nemala. Sue ktorá bola roky chorá a nič nikomu nepovedala.
  Po oslave keď všetci odišli, v suteréne ostala Persy so Samom. Obidvaja boli v pyžame a pozerali film. V strede stola bola drevená škatuľka s ich iniciálami vyrytými na prsteňoch. Persy si kľakne a poprosí Sama Floreka aby ostal s ňou. Aby bol jej rodinou. Navždy.