Preskočiť na obsah

Kde všade som (ne)zomrel, Peter PPPíter Popluhár

    Cestovateľská zbierka poviedok Kde všade som (ne)zomrel zobrazuje dobrodružstvá internetového zabávača Petra (PPPíter) Popluhára počas nakrúcania svojich videí, série pre RedBull (Smelý PPPíter v Afrike) a série pre RTVS (PPPíter v Afrike). Autor humorne popisuje svoje príbehy z exotickej Afriky, Ázie či Ameriky, kde sa dostáva do nebezpečných, ale za to nezabudnuteľných situácii.

    Táto moderne napísaná kniha, kde si Peter servítku pred ústa nekladie, dokáže čitateľa vniesť do deja tak, že sa cíti byť súčasťou samotného príbehu. Veľmi pekné obrázky na začiatku každej novej poviedky pomáhajú predstaviť si miesto alebo postavy, ktoré sa v danom príbehu objavujú.

    Súbor poviedok je napísaný tak, aby neslúžil len na pobavenie, ale aby aj poukázal na nebezpečenstvá cudziny. Rôzne exotické choroby ako je malária, pre Afriku typická (ne)hygiena, ktorá Petrovi častokrát prináša črevné ťažkosti, neúprimní ľudia, s ktorými sa stýka, poúčajú a upozorňujú čitateľa na to, na čo si má dávať pozor, ak by sa do podobnej divočiny chcel raz vybrať.

    Príkladom je jedna z mojich najobľúbenejších kapitol, príbeh o skorumpovaných policajtoch. V príbehu Peter na hranici naráža na skorumpovaných policajtov, ktorí ho bez víz nechcú pustiť do krajiny. Peter dobre vie, že táto krajina ponúka víza za lacno na predaj na hranici, ale policajti tvrdia, že existujú iba „špeciálne víza, ktoré sú veľmi drahé”. Keďže im nechce dávať peňažný úplatok, rozhodne sa im dať, pre neho nechutnú, miestnu delikatesu, ktorú dostal od priateľov z predchádzajúceho príbehu. No viac o tejto príhode sa dočítate v knižke.

    Ak sa niekomu bude kniha Kde všade som (ne)zomrel páčiť, Peter P. nám po svojom prvom knižnom debute prináša pokračovanie jeho dobrodružstiev. Presnejšie, sú to poviedky z jeho detstva, ktoré humorne spísal do knihy “Ako [ne]prežiť mladosť”. Táto kniha ponúka prierez autorových tragikomických zážitkov od základnej a strednej školy, až po zverstvá univerzitných čias. V príbehoch nesmie chýbať autorov neodmysliteľný, hoci často nekorektný humor a mnohokrát neočakávané rozuzlenie.