Preskočiť na obsah

keby som bola bosorka, anča z pomaranča, starootcovský ciklus

  Starootcovský ciklus
  Jozef Gregor Tajovský
  Starootcovský ciklus je kniha kde Jozef Gregor Tajovský rozpráva o svojom detstve s jeho starým otcom a starou mamou. Vo všetkých štyroch častiach spomína všetko možné čo zažili. Napríklad v časti „prvé hodinky“ rozpráva ako chcel svoje prvé hodinky, a celý príbeh za tým ako ich naozaj dostal. V ďalšej časti sa spomenulo aj ako sa jeho starý otec zoznámil s jeho starou mamou. Starý otec bol pracovitý , pracoval dovtedy dokedy mu slúžilo zdravie. A chcel pracovať aj keď mu neslúžilo. Bol nízkej postavy a mal modré oči. Bol milý, štedrý ale taktiež drzý a vždy si stál za svojim názorom.

  Keby som bola bosorka
  Gabriela Futová
  Ilustroval Martin Šútovel

  Táto kniha je o dievčati menom Mimka, ktorá sa veľmi chcela stať bosorkou lebo chcela vedieť čarovať. V škole mali karneval. Mimka mala kostým bárbiny a bola presvedčená, že vyhrá kráľovnú karnevalu. A však cenu vyhrala jej spolužiačka ktorá mala kostým čarodejnice. Mimka si myslela že si spolužiačka víťazstvo vyčarovala. Mimka kvôli tomu navštívila knižnicu a prečítala všetky knihy o bosorkách a strigách. Zažila veľa dobrodružstiev. Vo všetkých tetách susedách videla bosorku. Dávala im čudesné prezývky. Nakoniec po všetkých dobrodružstvách sa Mimka rozhodla že bosorkou byť nechce.
  Anča z pomaranča
  Katarína Škorupová
  Ilustrovala Jana Macatincová

  Hlavná hrdinka knihy Anča s mamou ,namrzenou sestrou Terou a malým bratom Matúškom sa musia z mesta presťahovať na ranč k babke. Babka Tamina je už vraj stará a slabá a je sama na všetko, potrebuje pomoc s rančom. Mo keď dorazia na ranč babka vôbec nevyzerá, že by nevládala. Vyzerá trochu ako bosorka. Na ranči Anča zažíva veľa dobrodružných príbehov a spoznáva veľa nových ľudí. Spozná sa s babkiným psom, Hektorom. Vedľa babky býva Jana a Jochi o ktorých si Anča myslí že sú ľudožrúti. Zoznámi sa s susednými deťmi Aladinom a Šeherezádou, s ktorými zažije veľa ďalších dobrodružstiev na koňoch, kolotočoch a dokonca si spolu zahrajú na hudobných nástrojoch v kapele. Anču na ranči naučí babka variť.