Preskočiť na obsah

Kniha džungle

  Kniha džungle

  Autor : Rudyard Kipling
  Vydavateľstvo : ,,Academia“ v Bratislave
  Rok vydania : 1938
  Literárny žáner : poviedka
  Literárny druh : epika
  Literárna forma : próza

  Obsah :
  Neďaleko džungle žije malý chlapec so svojimi rodičmi. Jedného dňa na nich z džungle zaútočí tiger. Chlapec sa zľakne a začne utekať do džungle ale v hustej džungli sa stratí. Nájde hoVlčica , ktorej je chlapca ľúto a rozhodne sa ho chrániť. Príjme ho za vlastného, dá mu meno Maugli a vychováva ho spolu s ostatnými vĺčatami. Keď Maugli trochu zosilnel a vyrástol, zobrala ho Vlčica za vodcom svorky. Akéla bol silný, múdry a už starý vodca svorky a tušil, že keď Maugli vyrastie môže pre svorku predstavovať hrozbu.
  Kým žije Maugli vo svorke, obľúbia si ho medveď Balú a panter Baghíra, ktorí sú dávnymi priateľmi vodcu vlkov Akélu. Balú a Baghíra učia Maugliho nové schopnosti prežitia v džungli a čoraz viac sa z nich stávajú nerozluční priatelia. Baghíra je prísnejší, ale zato veľký dobrák, ktorý sa snaží Maugliho naučiť všetko čo potrebuje na prežitie. Balú je zase vždy veselý medveď, ktorý sa všetko snaží Mauglimu vysvetliť hravou formou. Keď Akéla zomrie, snaží sa Šír Kán presvedčiť ostatných vlkov zo svorky, že Maugli predstavuje pre všetky zvieratá v džungli nebezpečenstvo, lebo je človek a treba ho zabiť. Maugli cíti že už v džungli nie je v bezpečí a tak sa rozhodne svorku opustiť a vrátiť sa k ľudom.
  Jedného dňa však Maugliho unesú zdivené opice. Keď Baghíra s Balúom zistia, že Maugliho uniesli a hrozí mu nebezepečenstvo, vydávajú sa za jediným tvorom v džungli, z ktorého majú opice strach, deväť metrov dlhým hadom menom Kaa, a žiadajú aby im pomohol Maugliho oslobodiť. Keď sa Maugli vráti medzi ľudí, pozoruje ľudské zvyky, rýchlo sa učí ľudskej reči a stáva sa z neho pastier byvolov. Jedného dňa ho navštívia jeho vlčí bratia zo svorky. Maugli vymyslí plán ako Šír Kána zabiť, požiada vlčích bratov o pomoc a vydáva sa s byvolmi do džungle. Vlci prichádzajú Mauglimu na pomoc a tigra obkľúčia. Stádo byvolov tigra udupe a tak Šír Kán zomiera pod tisíckami kopýt.

  Preto som si vybrala túto knihu, lebo mám rada zvieratá a dobrodružné rozprávky. Táto kniha nám ukáže, že ľudia a zvieratá sa dobre vychádzajú, ale môžu byť aj navzájom nepriatelia.

  Gabriela Pankovicsová