Preskočiť na obsah

Kniha piatich prsteňov

  Kniha Piatich Prsteňov od japonského autora Miyamota Musashiho je dokonalá kniha, ktorá ponúka nielen dobrý príbeh ale aj zaujímavé ponaučenia o živote a sebarozvoji. Miyamoto Musashi bol japonský filológ , šermiar, stratég , ktorý sa preslávil príbehmi o jeho jedinečnom dvojčepelovom šerme a neporazenom rekorde v jeho 61 dueloch.
  Kniha mi ukázala nový pohľad na svet , ako možno brať život inak alebo sa lepšie vysporiadať s výzvami v živote.

  Kniha sa odohráva okolo hlavného hrdinu takezóa, ktorý sa pokúša nájsť svoje miesto vo svete a chce sa stať rešpektovaným majstrom meča. Jeho cesta je plná ťažkostí a prekážok, no práve vďaka nim sa stáva čo raz silnejším a silnejším. Kniha je plná súbojov a konfliktov Takezóa ktorý sa snaží stať majstrom vo svojom remesle.
  Jedna z vecí čo bola najovplyvňujúcejšia pre mňa bol dôraz na sebareflexiu a sebapoznanie . Takezo sa v knihe učí počúvať sám seba rozvíjať svoje schopnosti nielen fyzicky ale aj psychicky. Toto sa mi na knihe ako stredoškolákovi nesmierne páči , pretože som ešte stále vo fáze sebarozvoja.
  Okrem toho kniha krásne ukazuje význam trpezlivosti disciplíny a neustáleho zdokonaľovania sa , Takezo sa nechce stale uspokojit s čo už dosiahol a neustále sa snaží zdokonaľovať svoje schopnosti.
  Kniha je rozdelená na 5 častí každá sa volá podľa nejakého elementu ako napríklad oheň voda vietor zem a prázdnota , každá časť je zameraná na niečo iné.
  Zem je o Miyamotovych princípoch . Voda je o správnom duševnom a fyzickom rozpoložení .
  Oheň je o bojovaní . Vietor je o Miyamotovej kritike iných škôl bojových umení a prázdnota je v podstate taký návod ako dosiahnuť správny duševný stav.
  Kniha určite stojí za prečítanie , určite sa dozviete mnoho užitočných informácií ktoré sú poskytnuté pomocou príbehu o takezovi. V knihe sa v podstate môžete dozvedieť o samom sebe alebo o takej sebareflexii a takom zdravšom premyšľaní . V knihe sa určite môžeme dozvedieť aj o disciplíne a podobných veciach. Dej ponúka hlboké filozofické myšlienky a poučenia o živote a umení. Povedal by som že to je taký príbeh o odvahe a vytrvalosti a neustálom snažení sa dosiahnuť dokonalosť vo svojom remesle.