Preskočiť na obsah

Kocúr v čižmách

    Mlynár mal troch synov, somára a kocúra. Pracovali celý deň v mlyne. Keď starý človek oslabol podelili si dedičstvo. Najstarší dostal mlyn. Najstarši bol spojkný za to čé dostal.
    Druhý syn dostal somárika a tretí dostal kucúra. Najmladší syn nebol vôbec spokojný. Vravel si: čo si počne s kocúrom? Tuším si z jeho kože ušijem rukavice. Kocúr jeho hundranie započual ale nič si z toho nerobel. Kocúr mu vážnym hlasom povedal. Nestažuj sa, mladý pánko! Daj mi iba jedno vrece a uši mi čižmy aby som si nepopíchal labky na tŕňoch.
    Mladík neveril jeho slovám, ale zase videl jeho triky pri chytání myší a potkanov.Chlapec sa rozhodol ísť za obuvníkom aby mu ušil čižmy.Keď mu donesiol čižmy tak si ich hneď obul zobral vrece a odišiel. Odišiel do hôr lebo vedel že tam je najviac zajacov. Schoval sa za blízky krík. Čakal na malého zajačika. Vo vreci bolo nachystaná návnada na zajačika. Kocúr sa smial, aký ale hlúpy zajačik! Zajačik skočil do vreca, kocúr rýchlo zobral vrece a vykračoval cestičkou. Ale vykračoval priamo do kráľovského dvoru a poprosil, či môže hovoriť s kráľom.Milé veličenstvo, môj pán markíz De Karaba ma poslal,aby som vám v jeho mene doniesol tohzo zajačika. Kráľ mu povedal že je veľmi spokojný za jeho poslanie kocúra.O pár dní sa kocúr vybral na lov. Skryl sa v obilnom poli a vrece plné zrna nechal otvrorené. Do vreco ulovel pekné jarabice. A hneď ako ich ulovil tak ich donesiel ku krá ľovi. Kráľ s potešením prijal dar. Navrhol aby kocúra ponúkli rybkami. Dva/Tri mesiace kocúr nosil veci kráľovi. Kocúr sa dopočul že kráľ má ísť okolo rieky zo svojou dcerou. Utekal do mlyna aby povedal svojmu mladému pánovi. Poď so mňout! A nič sa nevypytuj! k ma budeš poslúchať tak sa budeš radovať zo svojho bohatstva a štastia po celý život! Musíš sa ísť kúpať do rieky. Dôveruj mi! Išli ku breju riečky, vyzliekol sa a vliezol dp priezračnej vody. V tom čase sa približoval kráľovský kočár. Pomoc! Pomoc! rozkričal sa kocúr. Markíz De Karaba sa topí! Kráľ vystrčil hlavu z koča a spoznal kocúra, ktorý mu prinášal zverinu. Sluhom dal príkaz aby ho išli zachrániť do rieky. Kocúr šiel ku koču a povedal že zlodeji mu ukradli oblečenie, kým sa kúpal. Kocur mu počas jeho kúpania skryl jeho veci pod kameň. Kráľ prikáal sluhm aby mu doniesli prekrásne šaty. Mladík sa obliekol, so šlachticom nadviazal rozhovor. Princézna sa doňho na prvý pohľad zaľúbila. Povedala: bude potešením keď sa pridáze ku našej prechádzke. Mladík nemohol odoľať a prímuj pozvánku. Kocur sa radoval, pretože všetko previehalo podľa jeho predstáv. A žili štastne až do smrti.

    Zaujala ma rozprávka kvôli postavám,deju,nápadoch,prostredia a prefíkanosti. Rozprávkovy dej sa vždy dobre skončí. A dostávame z toho ponaučenie.