Preskočiť na obsah

Konejšivé signály – Turid Rugaas

    Kniha „Konejšivé signály – Na jednej vlne s vašim psom“ je obľúbenou knihou majiteľov psov po celom svete. Jej autorka Turid Rugaas je úspešná trénerka psov z Nórska s dlhoročnou praxou. Doposiaľ napísala 4 knihy o tréningu a výchove psa a v tejto sa zamerala na spôsob jeho komunikácie. Počas svojho života pozorovala a skúmala správania psov rôznych plemien v rôznych situáciách a všetky jej zistenia dokumentovala. Spôsoby, ktorými sa psy prejavujú spísala do knihy Konejšivé signály aj s názornými príkladmi či už opísanými slovne zo života alebo aj odfotenými priamo v teréne.
    V knihe sa dozvedáme, čo znamenajú rôzne polohy tela, uší, chvostu, ale aj jednotlivé pohyby. Turid taktiež poskytuje spôsob, ako môžeme jednotlivé signály napodobniť aj my ľudia. Otvára nám tak možnosti lepšej komunikácie v každodenných situáciách. Vieme tak teda nie len efektívnejšie vyriešiť konflikty medzi psami, ale jasnejšou komunikáciou si vybudujeme vzťah pes – majiteľ rýchlejšie a puto bude pevnejšie. Pes totižto bude zrazu presne rozumieť našej reči tela a signály, ktoré mu budeme vysielať budú presnejšie a zrozumiteľnejšie, pretože budú cielené s istým zámerom a nebudú to teda iba naše náhodné pohyby. Samozrejme, že napodobenie nie je možné vo všetkých prípadoch, pretože na rozdiel od našich štvornohých miláčikov, my chvost nemáme.
    Ak sa naučíme správne čítať reč nášho psa, tak budeme vedieť konflikty nie len riešiť, ale im aj predísť. Budeme vidieť, ako sa náš pes cíti na základe jeho vonkajších prejavov, a ak začne byť príliš vystresovaný budeme môcť včas opustiť stresovú situáciu alebo odstrániť stresový podnet a zbytočne tak nestupňovať napätie. Jasnejšie čítanie reči nášho psa nám môže do života priniesť väčší pokoj. Napríklad na prechádzke sa nebudeme musieť neustále stresovať či náš pes niečo nevyvedie, napríklad, že sa v lese rozbehne za zverou, pretože budeme predom vidieť, že začal tuhnúť a jeho pozornosť sa presmerovala na niečo iné ako nás a našu spoločnú prechádzku.
    Mne osobne táto kniha do života veľa priniesla. Vďaka nej lepšie rozumiem svojmu psovi a do istej miery som nadobudla kontrolu nad jeho správaním, a to len tým, že včas dokážem presmerovať jeho pozornosť na to, čo chcem. Aj vďaka už mojim predchádzajúcim, ale s odstupom času aj nasledujúcim informáciám lepšie rozumiem, prečo sa pes správa tak, ako sa správa, a to využívam nie len na prechádzke, ale aj pri tréningu. Túto knihu určite odporúčam všetkým majiteľom psov, ktorí sa či už venujú nejakému psiemu športu na súťažnej úrovni alebo majú psa iba ako domáceho miláčika.