Preskočiť na obsah

Kráska a zviera – JEANNE MARIE LEPRINCE DE BEAUMONT

  Knižku Kráska a Zviera som si vybrala preto , lebo som videla filmové spracovanie a chcela som to porovnať s knižnou predlohou. Prekvapivo koniec knihy sa líšil, ale nevadilo mi to. Kniha sa mi veľmi páčila.
  Prečítaním knihy som zistila, že nie všetci sú takí ,akí vyzerajú navonok. Niektorí sú nepekní navonok, ale ich vnútro je milé a priateľské. U niektorých je to presný opak – nádherný zovňajšok, ale vnútro zlé, nepriateľské, hrajú sa na to, že sú lepší ako ostatní, ale pravda je iná. Nesúďme ľudí podľa toho ako vyzerajú, ale ako sa správajú k druhým – nesúďme knihu podľa obalu.
  Bohatý muž a jeho tri dcéry a traja synovia žili pri mori. Jedna z dcér sa volala Kráska. Bola milá, priateľská a mala dlhé červené vlasy. Muž bol obchodníkom, ktorý jedného dňa prišiel o všetky peniaze keď sa jeho loď stratila v oceáne.
  O rok neskôr jeho loď priplávala do prístavu a všetci boli šťastní. Otec sa chystal loď privítať, ale všetko bolo inak.
  Otec prenocoval v starom zámku, ktorý patril Zvieraťu. Príbeh vrcholí, keď Kráska strávila tri mesiace so Zvieraťom. Niekedy bola osamelá, čítala si a hrala na piano. Bola smutná, že dlho nevidela svoju rodinu. Zviera sa jej každý jeden deň pýta, či by sa zaňho vydala, ona každý deň odpovedá nie. Veľmi chcela vidieť svoju rodinu a Zviera jej dovolil odísť len na týždeň a dal jej čarovný prsteň…
  Zhasli svetla v zámku a bol ohňostroj. Kráska sa otočila a uvidela mladého muža, ktorého nepoznala…. Princa zbavila kliatby, ktorú premohla iba pravá láska.