Preskočiť na obsah

Krutý princ Holly Black

  Krutý princ – Holly Black

  Jude Duarte: ambiciózna, sebavedomá, lojálna

  Cardan Greenbriar: krutý, arogantný, tajomný

  Hlavná myšlienka:
  Spoznávanie sveta Faerie a vyobrazenie politických intríg a moci. Román
  sa dotýka aj tém lásky a zrady v prostredí, kde sú vzťahy často komplikované a nejednoznačné.

  Krutý princ je prvým románom zo série Holly Blackovej. Je o mladom smrteľnom dievčati Jude Duarte, ktoré má náročný život vo Férii. Kniha sa začína vraždou. Juditina matka bývala človekom žijúcim medzi vílami. Odišla potom, čo sa rozhodla, že tento život nie je pre ňu. Ale počas svojho nového života jej bývalý milenec Madoc zavraždí ju a jej manžela pred očami ich troch detí. Veľmi traumatický zážitok.

  Hlavná postava Jude Duarte je jednou z mojich najobľúbenejších hlavných ženských postáv. Jude je silná, sebavedomá a nebojí sa zašpinit si ruky aby získala to, po čom túži – moc. Jude sa skrýva pod maskou hnevu, aby sa nezrútila od strachu – a to najmä motivuje mnohé jej činy. Túži totiž po moci a sile, aby prestala žiť v strachu. Musela byť mimoriadne opatrná, aby prežila, pretože krajina víl je pre ľudí nebezpečná a ferky sú kruté. Nemajú rady ľudí pre ich smrtelnosť. Považujú ich za menejcenných.

  Na druhej strane Taryn, Judine dvojča, robí všetko čo jej féri prikážu, aj na úkor vlastného poníženia alebo poníženia svojej sestry. Namiesto toho, aby si vybojovala vlastné miesto, oznámi, že sa zamiluje, aby si svoje miesto zaslúžila. Znamená to, že sa bude spoliehať na jedného z férov, že jej dá privilégium zostať na dvore prostredníctvom manželstva alebo detí.

  Navyše sa Jude musí vysporiadavať so svojim najhorším tyranom, princom Cardanom. Od začiatku knihy ma Cardan odpudzoval pre jeho povahu, činy a všetko čo spravil Jude. Vzťah medzi Jude a Cardanom je pre mňa príliš toxický. Sú to dve postavy, ktoré sa navzájom nenávidia a chceli by, aby to tak aj zostalo, no napriek tomu si k sebe začínajú rozvíjať náklonnosť.

  Kniha sa mi veľmi páčila. Mám v pláne prečítať si túto knihu znovu, no už nie v slovenčine ale v originálnej anglickej verzii.