Preskočiť na obsah

Krvavý poludník

    Rozhodola som sa prečítať si knihu „Krvavý poludník“ veľmi odvážny román, ktorý ignoruje štandardy konvenčného písania a razí si svoju vlastnú cestu divočinou. Román je založený na historických udalostiach, ktoré sa odohrávali počas obdobia krvavých povstaní v strednej Európe v 19. storočí. Autor výborne popisuje politické napätie, sociálne nerovnosti a hľadanie identity, čo mi umožnilo lepšie porozumieť histórii tejto oblasti.
    Román sleduje fiktívneho 14-ročného chlapca, ktorého nazývajú iba “dieťa“ ktorý sa dostane do sveta nočnej mory, kde sú vraždení Indiáni a trh pre ich hlavy prekvitá.
    Autor sa vzďaľuje od našich kovbojských a indiánskych predstáv o juhozápade, ale aj od teórií, ktoré robia z bielych mužov vrahov a z Indiánov obete. Všetci muži sú tu krvilační, pripravení na vrchol násilia.
    McCarthy nekladie dôraz na násilné scénky, ale na reakcie postáv na ne a je na čitateľovi, aby hodnotil ich morálne a filozofické postoje.
    Krvavý poludník objasňuje, že po celý čas nás McCarthy žiadal, aby sme boli svedkami zla nie preto, aby sme mu porozumeli, ale aby sme spoznali jeho absurdnú realitu.