Preskočiť na obsah

Kto chytá v žite

    Kto chytá v žite je román písaný z perspektívy 16-ročného chlapca, Holdena Caulfielda. Holden je introvert, veľmi citlivý a vnímavý chlapec. Má mladšiu sestru Phoebe, ktorú veľmi rád má.
    Dej sa začína, keď Holdena vyhodia zo školy, pretože prepadal z viacerých predmetov. Bál sa ísť domov, a preto šiel do New Yorku. Tam sa flákal po rôznych baroch a hoteloch a hľadal svoje miesto vo svete. Počas rande s kamarátkou dostal myšlienku, že by s ňou odcestoval niekam do prírody. Ona sa zľakla a odišla. Holden išiel za svojou sestrou Phoe k nim domov, ale tak, aby ho rodičia nezbadali. Phoebe bola naštvaná, že Holdena vyhodili z ďalšej školy, a povedala mu, že on nemá nič rád. Holden tvrdenie popieral, ale nevedel si spomenúť na nič, čo má rád. Nakoniec povedal, že má rád, keď je s Phoebe, a len tak blbnú. Taktiež povedal, že najradšej by na žitnom poli zachraňoval deti pred pádom do života dospelých. Odišiel z domu, pretože sa bál, že ho tam nájdu rodičia. Na ďalší deň sa Holden znova stretne s Phoebe, aby jej povedal, že chce utiecť na západ. Ona by veľmi rada utiekla s ním, ale Holden jej to nedovolí. Išli spolu do zoo, a Holden jej kúpil lístky na kolotoč. Sadol si na lavičku, a aj keď pršalo, konečne bol šťastný.
    Knihu som si prečítala kvôli tomu, že sme ju mali v škole na povinnom čítaní. Bála som sa, že to bude nudná kniha, ale po pár stranách som zistila, že kniha je super. Nemá žiadny presný dej a opisuje hlavne Holdenove myšlienky. Taktiež nemá výslovne kladné a záporné postavy. Veľa ľudí preto túto knihu nemá rado, ale mne osobne sa práve kvôli týmto faktorom veľmi páčila. Odporúčam túto knihu prečítať ľuďom, ktorí radi čítajú dievčenské romány.