Preskočiť na obsah

Kto chytá v žite – J. D. Salinger

    Toto dielo som musel čítať na povinné čítanie a veľmi sa mi páčilo. Dielo by som odporučila trinásť až pätnásťročným deťom. Je to román zameraný na život skoro dospelého chlapca.
    Ten chlapec sa volá Holden a na začiatku príbehu ho vyhodili zo školy. On nechcel aby sa to jeho rodičia dozvedeli a tak odišiel do New Yorku, ale ešte pred tým sa rozlúčil so svojim profesorom. V New Yorku sa rozhodol ubytovať v hoteli, kde ho okradol sluha a jeho pomocníčka. Po tom ako ho okradli išiel do baru, kde mu nechceli dať alkohol, tak išiel do iného baru. Na ďalší deň zobral Sally na rande. Išli do divadla, aj keď Holden nemá rád divadlá. Tam sa pohádali a rozišli sa. Neskôr sa stretol s ďalšími ľuďmi a kúpil platňu pre jeho malú sestru Phoebe, ktorá omylom rozbil. Potom ju v noci navštívil a zároveň aj byt jeho rodičov. Phoebe povedal, že chce odísť a ona mu povedala, že nechce aby odišiel. Na konci príbehu ostane Holden v Princetone.
    Mne sa kniha veľmi páčila, pretože poulazovala na zmysel života a život po škole, ale zároveň aj na životné problémy. Taktiež sa mi páčilo, že aj keď nemal Holden skoro nikoho rád, stále mal rád deti, čo súviselo aj s jeho vysnenou prácou.