Preskočiť na obsah

Kto chytá v žite Jerome David Salinger

    Jerome David Salinger – Kto chytá v žite

    Toto dielo je o Holdenovi, ktorého vyhodili zo strednej školy. Bola to jeho štvrtá škola, bál sa prísť domov, a preto sa túlal predvianočným NY. Ubytoval sa v hoteli. Rozprával sa s viacerými ľuďmi, v bare skúmal, či mu nalejú, bol zvedavý, či zistia, že ma iba 16 rokov. Zaujímali ho otázky náboženstva a sexu v súvislosti s tým zažil aj nepríjemnú situáciu. Vo výťahu mu liftboy ponúkol dievča na pobavenie. Holden ho odmietol ale až po tom, čo zistil, že nevie, čo s ňou ma robiť. Holden musel zaplatiť viac ako bolo dohodnuté.
    Pheobe mu chcela veľmi pomôcť, ale on sa bál prísť domov, ale našťastie zistil, že rodičia nie sú doma. Rozprával sa so sestrou, ktorá prišla na to, že ho vyhodili zo školy. Prišli rodičia a holden sa schoval do skrine. Nenašli ho. Pheobe mu dala peniaze a on tajne odišiel. Navštívil bývalého profesora, rozprával sa s ním o budúcnosti a zaspal. Keď sa prebudil zistil že ho profesor hladká po vlasoch. Napadlo ho, či profesor nie je úchylný a rýchlo odišiel. Rozhodol sa odisť z mesta a poslal pheobe odkaz do školy. Stretli sa pred múzeom. Pheobe bola odhodlaná ísť s nim no pravé vtedy sa holden rozhodol, že neodíde z mesta a vrátili sa spolu naspäť domov.
    Toto dielo som si vybral preto lebo ma zaujalo na hodine slovenčiny keď sme robili o ňom rozbor. V budúcnosti by som si chcel prečítať tuto knihu aby som sa dozvedel viac a mohol si zobrať z toho nejaké ponaučenie.
    Matej Palider 4.D SPŠITIG