Preskočiť na obsah

Kúzelníčka príroda

    Kúzelníčka príroda
    Určite už každý z nás počul o kadejakých čarodejniciach a kúzelníkoch. S jednou naozajstnou sa stretávame každý deň. Je to naša príroda.
    Jedným z najkrajších príkladov je zima. Obdobie, keď sa príroda odviaže tak, že z obyčajnej krajiny okolo nás odrazu miernym ochladením vyčaruje kúzelný raj na zemi. Stačí sa prejsť ulicami a sledovať tie obrovské stromy, ktoré sa prehýbajú pod ťažkou vrstvou mliečneho snehu. Kríky, ktoré zima navliekla do svetrov, ktoré sú upletené z tenkých nitiek jemného snehu. Potoky, rieky, jazerá stíchli. Premenili sa na ľadové zrkadlá, ktoré čakajú na šantiace deti, ktoré ich popíšu svojimi korčuľami. Zaujímavá je aj jemne sťa múkou poprášená tráva alebo veselé línie stôp na ceste v snehu, ktoré zanechali šmýkajúce sa autá. Pomedzi hrajúce sa vločky ligotavého snehu sem-tam vykukne zubaté slniečko, ktoré tú krásu pozoruje a šteklí naše zamrznuté líčka nošteky. Každé okno na dome je poznačené talentom majstra Mrazu. Obrazy sú dozdobené cencúľmi, ktoré visia pod strechami ako sklenené meče. Na dvoroch miesto kvietkov rastú galantní (mohutní) snehuliaci. Detskú radosť a iskričky v očiach je vidieť a počuť široko-ďaleko.
    Zima je určite najčarovnejším obdobím v roku. Tak ako sa strieda deň s nocou, tak sa strieda aj zima s teplom. A tak zasa o rok preberie svoje žezlo pani Zima a zasa bude čarovať tak okúzľujúco ako teraz.