Divadelná hra Kým kohút nezaspieva patrí medzi významné diela slovenskej dramatickej literatúry. Príbeh sa odohráva počas druhej svetovej vojny a sleduje skupinu ľudí, ktorí sú zajatí v pivnici a čelia hrozbe popravy, ak sa medzi nimi nenájde vinník.
Vybrala som si túto knihu, pretože silno poukazuje na ľudskú psychológiu v hraničných situáciách. Páči sa mi jej psychologická hĺbka a napätie, ktoré vytvára v dialógoch medzi postavami. Hra skúma morálne dilemy a ľudské správanie v extrémnych podmienkach.
Kniha vo mne vyvoláva napätie a zamyslenie nad tým, ako sa človek správa, keď čelí smrti. Je napísaná dramatickou formou, čo jej dodáva autentickosť a umožňuje vžiť sa do postáv. Autor skvelo pracuje s dialógmi a buduje atmosféru neistoty a strachu.
Dej sa sústreďuje na skupinu ľudí, ktorých nemecký dôstojník zajme a dá im ultimátum – ak neoznačia vinníka, všetci budú popravení. V uzavretom priestore sa postupne odhaľujú charaktery postáv, ich strach, vypočítavosť, ale aj odvaha.
Z tejto knihy si môžem odniesť poznanie o tom, ako rôzne reagujú ľudia v krízových situáciách, a o tenkej hranici medzi hrdinstvom a zradou. Kým kohút nezaspieva by som odporučila každému, kto má rád psychologické drámy a zamýšľa sa nad ľudskou povahou v extrémnych podmienkach.
Celkový dojem z knihy je silný a znepokojujúci – núti človeka premýšľať o vlastných hodnotách a o tom, ako by sa sám zachoval v podobnej situácii.
