Preskočiť na obsah

Kým kohút nezaspieva – Ivan Bukovčan

    Dráma od Ivana Bukovčana: Kým kohút nezaspieva by určite nemala chýbať na zozname prečítaných diel každého človeka.
    Dej sa odohráva v útlom meste, okupovanom cudzím vojskom počas Druhej svetovej vojny, konkrétne počas istej novembrovej noci roku 1944 po potlačení Povstania.
    Hlavnými postavami tohto diela sa stáva 10 ľudí – rukojemníkov, ktorí boli toho dňa zaistení a uväznení v pivnici. Nikto z nich spočiatku netuší, čo je presná príčina ich zadržania. Neskôr sa však dozvedajú o smrti jedného z nemeckých vojakov, čo vyvolá obavy u niektorých z postáv, keďže sa vie o zvyku, ktorým Nemci trestajú vraždu akéhokoľvek vojaka ich príslušnosti: za 1 nemecký život, položí život 1O nevinných, ak vrah nebude vypátraný. Keď v pivnici prestane pribúdať počet rukojemníkov, ich obavy sú potvrdené. Je ich 10, zomrie ich 10. Každý z nich však vníma a vysporiadava sa s touto skutočnosťou inak, vďaka rôznorodosti postáv, ktoré nám v tomto diele Ivan Bukovčan predstavil. Postavy sa nelíšia len vekom, avšak aj sociálnym postavením či známosťami. Vystupuje tu dvojica mladých, zamilovaných študentov – Ondrej a Franka, starec – Terezčák, babica – Babiaková, zverolekár – doktor Šustek, prostitútka – Marika, holič – Uhrík a tulák, ktorý je spomedzi väznených jediný neznámy. Zápletku deja utvorí ponuka, ktorú rukojemníkom predostrie Fischl – nemecký obchodník s drevom, ktorý sa stal spojkou pri komunikácii medzi majorom a rukojemníkmi. Po zistení, že zavraždený nemecký vojak bol opitý, a tak si naplno neplnil svoje povinnosti, dáva major možnosť prepustenia 9 rukojemníkov pod podmienkou, že si rukojemníci sami medzi sebou vyberú jednu obeť, ktorá bude popravená. Čas majú obmedzený, a to do ranného svitu. Ako si však majú vybrať spomedzi seba niekoho, kto sa vyberie na cestu istej smrti?
    Dielo Kým kohút nezaspieva je krásna ukážka toho, ako ľudia premýšľajú v hraničných situáciách, pod tlakom, v snahe zachrániť si svoj vlastný život a ujsť pred hrozivými pazúrmi smrti. Autor tu vykresľuje, kam až dokážu práve takéto situácie dohnať obyčajnú ľudskú bytosť a čoho všetkého sú ľudia v týchto momentoch schopní.
    Určite neváhajte siahnuť po tomto diele. Čítanie vám nezaberie veľa času, prinesie však nové pohľady na svet či život. Donúti vás zamyslieť sa nad cenou vášho vlastného života. Mne osobne sa toto dielo veľmi páčilo a vrelo by som každému odporučila pocítiť jeho silu na vlastnej koži.