Dielo Kým kohút nezaspieva je protivojnovo ladená dráma ktorá opisuje ako to vyzeralo keď bolo na Slovensku prítomné nemecké vojsko.
Na začiatku sa stane kľúčová vec vražda nemeckého vojaka. A tak si dôstojník vyžiada odchytiť10 občanov (rukojemníkov)
Ich úlohou je spomedzi seba vybrať jedného, ktorý bude popravený. Čas na rozhodnutie sa kráti, napätie sa stupňuje, pod obrovským psychickým tlakom nie je priestor na masky a pretvárky, postavy postupne začnú odkrývať svoj skutočný charakter, zabúdajú na ľudskosť. Pod hrozbou smrti sú rukojemníci nútení riadiť sa pudom sebazáchovy, konať inštinktívne a účelne, aby si zachránili život za každú cenu.
V druhom dejstve dochádza k rozdelení postáv. Rukojemníci sa delia na charakterných takých, ktorí sa nechcú stať spoluvinníkmi vraždy a bezcharakterných – takých, ktorí podľahnú panike, chcú zachrániť svoj život za každú cenu a konajú sebecky.
Dielo ma oslovilo tým že celý dej trvá prakticky len niekoľko hodín. Okrem toho postavy, ktoré sa ocitli v zavretej pivnici, sú rozličného pohlavia a veku čo autor využil na ich individuálne priblíženie a to dodalo dielu zaujímavosť. Jenou z ďalších veci ktorá ma upútala je názov diela, ktorý je parafrázou na známy výrok Ježiša Krista o Petrovej zrade. Ježiš riekol Petrovi: „Skôr, ako kohút zaspieva, tri razy ma zaprieš.“
Po prečítaní som si uvedomila aké nezmyslené zákony a ťažké obdobia boli v minulosti. Okrem toho som sa zamyslela na ktorej strane rukojemníkov by som bola. Či by u mňa zvíťazila ľudskosť alebo sebeckosť? Dúfam, že ta lepšia stránka..
Toto dielo dáva veľa poučenia do života, skrýva hlbokú myšlienku. Myslím si ,že každý by si ho mal povinne aspoň raz za svoj život prečítať.