Preskočiť na obsah

Lakomec od Moliéra

    Dielo „Lakomec“ od Moliére je komédia, ktorá sa zaoberá postavou lakomého a chamtivého Harpagona. Harpagon je veľmi bohatý muž, ktorý je známy svojou chamtivosťou a neochotou minúť ani len peniaze na seno pre vlastné kone.
    Hlavný príbeh sa odohráva okolo toho, ako sa Harpagon snaží ukryť svoje peniaze a nadobudnúť nejaké navyše aj napriek tomu že ich má dosť. Jeho chamtivosť ho vedie k tomu, aby peniaze skryl v záhrade a hlavne aby o nich nikto nevedel. Harpagon má dve deti – syna Cleanta a dcéru Elizu, s ktorými taktiež zaobchádza s chamtivosťou, najmä v prípade výberu manžela pre Elizu.
    Cleant sa však zamiluje do Mariane, s ktorou sa rozhodne oženiť, pričom Harpagon túži po Marianiných peniazoch. Harpagon si ju chce vziať avšak netuší že ju Cleant miluje. V hre sa spája viacero príbehov, ktoré sa odvíjajú okolo Harpagonových snáh ochrániť svoje peniaze a dosiahnuť svoje chamtivé ciele.
    Nakoniec sa však Harpagonove chamtivé skutky obrátia proti nemu, na hostine ktorú usporiada sa objaví otec Mariane (ktorý mal byť manžel Elizi) ktorý sa snažil nájsť jeho dcéru Mariane a ich rodinu. Cleant si chce stále vziať Mariane, ich otec s tým súhlasí a zaplatí im svadbu, pretože Harpagon nechcel minúť svoje peniaze. A tak príbeh končí šťastne preto všetci dostali čo chceli Harpagon svoje peniaze a Cleant ruku Maraine. Príbeh zobrazuje sebectvo ale aj posadnutosť peniazmi, ktoré majú pre niektorých väčšiu hodnotu ako ich najbližší. Celkovo musím povedať, že Lakomec od Moliéra je veľmi dobrým dielom, ktoré odhaľuje rôzne stránky sebectva v našej spoločnosti.