Preskočiť na obsah

Leila a modrastá líška

  Leila a modrastá líška

  Vybrala som si knihu LEILA A MODRASTÁ LÍŠKA, pretože sa mi veľmi páčil jej obal. Je na ňom nakreslená líška s Leilou na kryhe. Na tejto knihe sa mi ešte páčili ilustrácie. Sú v odtieňoch modrej, sivej, bielej a čiernej.
  Má však aj zaujímavý názov, pretože my máme líšky oranžové alebo hrdzavé, ale táto líška je modrosivá. Ďalšou zaujímavosťou je, že táto kniha bola napísaná podľa skutočnosti. Napísala ju spisovateľka Kiran Millwood Hargrave. Ilustroval ju Tom de Freston. Je celkom hrubá, má 250 strán, ale stojí to za to.
  OBSAH:
  Táto kniha je o dievčati menom Leila, ktoré bývalo s tetou a sesternicou. Jeho mama odišla pred šiestimi rokmi za prácou do mesta Tromso. Leila ju išla navštíviť, no bola na svoju mamu veľmi nahnevaná, pretože nevedela, prečo ju opustila. Keď prišla na letisko, čakalo ju ďalšie sklamanie. Neprišla po ňu mama, ale jej kamarátka Liv. Spoznala sa aj s dcérou Liv, volala sa Britt, a s ich spolupracovníkom Mattym, ktorý mal na starosti sociálne siete, pretože sledovali malú líšku, ktorú nazvali MISO. Putovala po svete a hľadala svojho druha. Raz sa im podarilo líšku chytiť a dali jej sledovací obojok. Potom sa loďou vybrali po jej stopách. Tam sa Leilin vzťah s mamou veľmi zlepšil. Raz zazreli líšku, no bol tam už hrubý ľad, takže nemohli ísť na lodi, ale išli pešo. Boli pri nej tak blízko, že počuli, ako dýchala. Ale počula ich a ušla. Potom po dlhom pátraní ju znovu videli, ako bezmocne leží na kryhe. Chytili ju a chvíľu ju mali v klietke, no potom ju Leila vypustila a nechali ju ísť. Líška prešla veľmi veľkú vzdialenosť. Keď išli naspäť, chytila ich pobrežná hliadka a Leilinu mamu zobrala do záchytného centra. Potom ju však pustili a všetci boli radi. Posledné chvíle si Leila s mamou užila, líška si našla kamaráta a boli spolu na ostrove.
  Z knihy som sa dozvedela o živote líšok a iných zvierat v divočine aj o tom, ako človek ohrozuje prírodu a spôsobuje environmentálne problémy. Bola však zameraná i na riešenie vzťahov medzi ľuďmi – najmä medzi Leilou a jej mamou. Vyplynulo z nej, že problémy sa dajú riešiť, len ak si ľudia všetko dôkladne vysvetlia.