Preskočiť na obsah

Lili vetroplaška – So slonmi sa nerozpráva

  Lili Vetroplaška je veľmi zaujímavá kniha, čítala som ju len nedávno.
  Je o nezbednom dievčatku Lili, ktoré je trochu zvláštne. Dokáže uzdravovať choré a zvädnuté kvetiny a hovoriť s rôznymi zvieratami. Rozumie ich reči a vie sa s nimi rozprávať. Horšie je to s jej kamarátmi a spolužiakmi. S nimi sa nevie rozprávať a veľmi ťažko si hľadá nových priateľov.
  Kôli tomu sa jej rodina musí stále sťahovať a Lili už chodí do štvrtej školy. Ale ani v novej škole sa jej nedarí. Učiteľ ju chcel posadiť vedľa novej spolužiačky, ale Lili to odmietla. Spolužiačka sedela vedľa kvetov a Lili sa bála, že prezradí svoje tajomstvá a bude musieť odísť zo školy ako predtým. A tak si znova znepriatelila spolužiačky. Nakoniec ju však posadili vedľa škrečka, ale s tým už žiaľ nemohla nič spraviť.
  Keď stretla záhadného chlapca Izaiáša, konečne našla kamaráta a prezradila mu, čo dokáže. Aj on mal tajomstvo a tak sa z nich stali spriaznené duše. Izaiáš rád čítal, ale nikto to o ňom nevedel. Na rozdiel od Lili bol v škole veľmi obľúbený a populárny. Na školskom výlete do ZOO sa dozvedeli, že slonicu Martu musia navždy uspať, lebo je pre svoje okolie nebezpečná. Iba Lili bola jediná na svete, kto slonici mohol pomôcť.
  Kniha o malej Lili je super, lebo Lili má zázračné schopnosti a vie hovoriť so zvieratami. A to by chcel vedieť každý! Keby sa ľudia vedeli rozprávať so zvieratkami, život by bol oveľa krajší. Vedeli by sme pochopiť ich správanie, čo ich trápi a vedeli by sme si aj najvzájom pomôcť. Aj ja mám doma morča a psíka a veľmi by mi pomohlo, keby som im rozumela. Náš psík je niekedy chorý a my nevieme, čo jej je. Takto by nám to mohla sama povedať!
  Pri čítaní knihy som aj pochopila, že keď je niekto iný ako ostatní, tak to neznamená, že je zlý, alebo že sa s ním nemáme kamarátiť. Každý človek má nejaké tajomstvo, každý z nás ma silné aj slabé stránky. Preto si naozajstných kamarátov nemáme vyberať podľa toho , čo hovoria iní ľudia. Máme si ich vyberať podľa seba. Nie je ani dôležité kto čo má, alebo čo vie, ale či je dobrý človek.
  Kniha je veľmi pekná a určite o nej poviem svojim kamarátkam. Dostala som ju za odmenu na konci trietieho ročníka od našej triednej pani učiteľky. Už teraz sa teším na ďalšie príbehy o dievčatku so zázračnými schopnosťami, na jej dobrodružstvá a nové zážitky.