Preskočiť na obsah

Magistérium: železná skúška

    Na čitateľský denník som si vybral knihu Magistérium: Železná skúška. Spisovateľky tejto knihy sú: Holly Blacková a Casandra Clarova. Literárny druh tejto knihy je epika, žáner je fantasy.
    Príbeh sa odohráva v podzemnej škole pre mágov Magistérium, avšak na začiatku sa odohráva v dome v Severnej Karolíne a čas je v súčasnosti. Témou príbehu je, že Callum, Aaron a Tamara sa učia v Magistériu, avšak Callum nemal v pláne sa doňho dostať. Celý príbeh je v 3.osobe, je to chronológia a má 25 kapitol. Callum Hunt, ktorý má prezývku Call, má čierne vlasy, a býva v dome so svojim otcom. Po nejakom čase vytvoril puklinu na zemi, keď ho šikanovali, a jeho otec hneď vedel, že ako on má tiež magické schopnosti. Tým pádom bol prinútený ísť na železnú skúšku, čo je vstupenka do Magistéria. Keďže mu otec stále hovoril, že je to hrôzostrašné miesto, v ktorom je veľká pravdepodobnosť, že tam umrie, tak tam nechcel ísť. A snažil sa ju pokaziť najviac ako vedel. Vedľajšia postava tohto príbehu je majster Rúfus. Bol to majster Callovho otca Alastaira, a teraz je majster Calla, Aarona a Tamary (majster je ako keby učiteľ). Rúfus učí vždy najlepších učňov. Niečo ho na Callovi zaujalo a tak si ho vybral za svojho učňa. Taktiež má aj trochu tmavšiu pokožku. Callum Hunt prišiel na železnú skúšku s tým, že ju úplne pokazí a bude všetko normálne, avšak aj keď mal najmenej bodov zo všetkých, si ho vybral za učňa majster Rúfus, a keď vyhlásil jeho meno, tak mu hodil otec dýku jeho mŕtvej mamy Semiramis skrátene Miri a vybrali sa do Magistéria. Call sa nepripravoval, že tam nastúpi a tak ako jediný zo žiakov nemal oblečenie, ale našťastie každý študent dostal vlastnú uniformu. Skamarátil sa so Aaronom a Tamarou, čo boli tiež učni majstra Rúfusa. Ako jedlo tam mali lišajníky a huby, ktoré však chutili tak, ako si prial. Jeden deň Drew ušiel z Magistéria, a keď ho chytili, zistilo sa že Aaron je tvorič takže vie ovládať aj piaty element a to chaos. Taktiež si našiel vlka ktorý je pohltený chaosom, a tak ho nazval: Chaos. Nakoniec celé Magistérium zradil Drew, ktorý nakoniec zomrel a Call zistil, že vlastní dušu samotného obávaného Nepriateľa smrti. Podľa mňa najzaujímavejší výrok bol o tvoroch posadnutých chaosom: Spoznal by si ich podľa očí, lebo sa im trblietajú, sú bledé, s farebnými špirálami. Inak by na koňoch nebolo nič nezvyčajné. To je na tom najdesivejšie. Str 58.
    Dĺžka viet je stredná, druh viet sú väčšinou oznamovacie, slovná zásoba je spisovná a je tam použitý umelecký jazykový štýl. Vydavateľstvo je Ikar a kniha bola vytlačená v Banskej Bystrici, prvý kus bol vytlačený v roku 2014. ISBN je 978-80-551-4316-3. Táto kniha sa mi veľmi páčila a odporúčam ju aj vám