Preskočiť na obsah

Malénina záhrada, Krisztina Rita Molnár

    Knihu Malénina záhrada od autorky Krisztiny Rity Molnár som dostala ako odmenu za vysvedčenie. Mám na ňu príjemné spomienky, lebo som ju čítala cestou na dovolenku a cestou späť ju čítala moja mamina. Najskôr ma upútala jej obálka a po prelistovaní aj zaujímavé ilustrácie, ktoré pripomínajú koláž. Tiež sú v texte poznámky, ktoré vysvetľujú zložitejšie pojmy.
    Na príbeh som sa tešila, lebo hlavná postava je dievča v mojom veku. Má neobyčajné meno Maléna, ktoré dostala po svojej pra-pra-prastarej mame. Býva v rodinnom dome s veľkou záhradou v ktorej je stará lipa a dub. V záhrade býva aj jej kamarát cvrček Sibyl. Jej rodičia sú často zaneprázdnení, lebo mama pracuje ako reštaurátorka sôch v múzeu a otec si buduje kariéru. Býva často sama doma a mama jej preto píše rôzne lístočky, ktoré Maléne pripomínajú, aby na nič nezabudla. Keď príde domov zo školy, urobí si domáce úlohy, trénuje hru na klavíri a v záhrade sa rozpráva so Sibylom. Zoznámi sa s Jančim, ktorý je tiež často sám, lebo jeho stará mama ktorá sa o neho stará má zlomenú nohu a je v nemocnici. Veľmi ma zaujal Malénin sen dostať na narodeniny v záhrade domček na strome. Otec by jej však najradšej kúpil mobil. Po ňom však ona vôbec netúži. Páčilo sa mi kamarátstvo s Jančim s ktorým sa v príbehu často stretávala a hrala. Keď Jančiho starú mamu pustia z nemocnice domov začne sa o nich starať. Varí im chutné obedy a Maléna s Jančim jej pomáhajú a nakupujú. O hovoriacom cvrčkovi Sibylovi zatiaľ Maléna nikomu nepovedala. Až raz popoludní ho ukáže Jančimu. Neskôr cvrčka zoznámi aj s rodičmi. Keď mala Maléna narodeniny ocko jej prezradil úžasnú správu. Spolu s jeho kamarátom poštárom jej na záhrade stavajú domček na strome. Páčilo sa mi ako sa všetci v knihe skamarátili a navzájom si pomáhali pri výrobe domčeka. Maléna zorganizovala oslavu svojich narodenín, upiekla figovú bábovku podľa receptu od starej mamy a pozvala všetkých kamarátov, poštára, starých rodičov a samozrejme aj Sibyla. V príbehu cvrček Malénu často počúval, keď nacvičovala na hodinu klavíra. Maléna si ho raz vzala aj na záverečný koncert, kde ho zamaskovala ako brošňu. Na príbehu mi prišlo smutné, že Sibyl je začarovaný a môže žiť len toľko rokov, koľko sa zmestí zrniek piesku do dlane. Doteraz už prežil niekoľko stoviek rokov. Na konci rozprávky ide Maléna so svojou rodinou a cvrčkom na dovolenku na Krétu. Tam sa Sibyl rozhodne ostať, pretože sa jeho čas kráti. Maléna je z toho nešťastná, lebo s ním chce naďalej zostať.
    Aj napriek smutnému záveru kvôli odchodu Sibyla Maléna ostáva šťastná, lebo jej rodičia začnú tráviť v práci oveľa menej času a už nie je všetky popoludnia sama doma. Splní sa jej tak najväčší sen.