Preskočiť na obsah

Malý princ

  Téma diela: Malý princ sa dotýka mnohých dôležitých tém, vrátane dospelosti a detstva, lásky a priateľstva, zodpovednosti a slobody. Autor nás prostredníctvom príbehu učí, že pravé bohatstvo života spočíva v ľudských vzťahoch a v schopnosti vidieť krásu a hodnotu vo veciach, ktoré sú neviditeľné pre oči.
  Kľúčové slová: filozofia, fantázia, svet dospelých a detí
  Cieľom referátu je ukázať ľuďom, že dielo Malý princ je napriek svojej jednoduchosti plné hlbokých myšlienok a symboliky. Ja osobne som si vybrala toto dielo, pretože sa mi páči ako je v ňom poukazované, že dospelí ľudia vnímajú svet inak než deti, rozmýšľajú viac hlavou než srdcom.
  Malý princ je poetický príbeh o dospelosti, detstve, láske a priateľstve, vyjadrený prostredníctvom dobrodružstiev malej postavy, ktorá cestuje medzi rôznymi planétami a stretáva sa s rôznymi postavami. Autor nás prostredníctvom jednoduchých príbehov učí dôležité životné lekcie a filozofické pravdy, ktoré sa týkajú vnímania sveta a ľudských vzťahov. Dielo Malý princ nás upozorňuje na hodnoty, ktoré často zabúdame vo svete dospelosti a inšpiruje nás k hľadaniu pravdy a krásy v každom okamihu života.
  Svet dospelých môže byť zložitý, ale ak sa naučíme vnímať svet s čistým a otvoreným srdcom ako dieťa, môžeme nájsť pravé šťastie a zmysel našej existencie. Dielo nás inšpiruje žiť s láskou a porozumením voči sebe navzájom a voči svetu okolo nás.

  Obsah diela: V čase, keď bol pilot ešte šesťročným chlapcom, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského, ako žerie zviera. Tento obrázok ho inšpiroval a nakreslil zatvoreného hada so slonom. Ukázal svoj výtvor dospelým, ale tí ho nepochopili. Preto ho nakreslil ešte raz, ale had bol otvorený. Ani tentoraz ho dospelí nepochopili, tak sa vzdal svojej maliarskej kariéry a začal sa venovať letectvu. Už ako dospelému mužovi sa mu počas letu pokazilo lietadlo a musel pristáť na Saharskej púšti v Afrike. Pilot prespal prvú noc a na druhý deň sa pri ňom objavil malý chlapec – Malý princ. Chcel aby mu nakreslil ovečku. Chlapcovi sa však ovečka nepáčila, tak mu pilot nakreslil debničku a povedal, že je v nej ovečka akú chce. Chlapec sa veľmi potešil. Malý princ pilotovi povedal, že jeho domovom je malý asteroid B612, ktorá nie je o nič väčšia než on sám. Na ňom má pyšnú ružu so štyrmi tŕňmi a nechce aby mu ju jeho nová ovečka zjedla. Povedal mu o svojich dvoch činných a jednej vyhasnutej sopke, ktoré každý deň vymetá. Rozprával mu o svojej ceste cez šesť asteroidov, na ktorých žili kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár a zemepisec, až sa dostal na Zem. Dostal sa na púšť do Afriky. Stretol hada a kvetinu, ktorých sa pýtal na ľudí. Vyšiel na oproti jeho sopkám vysoké vrchy, zakričal a počul ozvenu. Dostal sa do záhrady plnej kvetín ako mal on na svojej planéte. Začal ľutovať svoju ružu, ktorá si myslí, že je sama na svete. Onedlho stretol líšku a skrotil si ju. Keď dopovedal časť o výhybkárovi a obchodníkovi, pilot nakreslil chlapčekovej ovečke náhubok, aby nezjedla jeho ružu. Potom sa vydali pilot aj Malý princ hľadať studňu, pretože boli veľmi smädní. Po dlhšom hľadaní ju našli a napili sa. Malý princ ostal pri studni, ale pilot sa vrátil opraviť lietadlo. Na druhý deň, keď sa pilot vracal zbadal, že sa Malý princ rozpráva s hadom. Rýchlo ho odohnal. Vzal chlapca na ruky, on však chcel ísť sám. Pilot zastal a zrazu zbadal žltý záblesk tesne vedľa nohy Malého princa. Bol to ten istý had a Malého princa uštipol. Chlapec začal pomaly a ticho padať. Malý princ zomrel. O šesť rokov po tom pilot premýšľal, čo sa stalo s malým princom. Robil si starosti, či jeho ružu nezjedla ovečka. Či náhodou nevybuchli jeho sopky. Vedel však, že pre žiadneho dospelého to nie je také dôležité ako pre neho.