Preskočiť na obsah

Malý princ

  Malý princ je príbeh, ktorý ma hlboké posolstvo a myšlienky, ktoré nás inšpirujú a bavia zároveň. Táto kniha, napísaná Antoineom de Saint-Exupérym, ponúka viac ako len príbeh – je to výzva na zamyslenie sa nad svetom a naše miesto v ňom.

  Hlavný príbeh je o mladom chlapcovi, ktorý opustí svoju planétu a objaví nové svety. Na svojej ceste stretáva zaujímavé postavy, ktoré mu otvárajú oči pre rôzne pohľady na svet. Každá z postáv predstavuje rôzne charakteristiky a postoje, ktoré autor používa na vyjadrenie svojich názorov na spoločnosť, lásku, priateľstvo a život vo všeobecnosti.

  Táto kniha je určite vhodná pre starších študentov ale aj pre tých mladších, pretože ponúka mnoho priestoru na diskusiu a na porozumenie skrytým posolstvám. Autor používa jednoduchý, ale elegantný jazyk, ktorý je prístupný pre mladých čitateľov, avšak s dostatočnou hĺbkou na to, aby aj starší čitatelia našli hodnotu v každej stránke.

  Jedným z najzaujímavejších aspektov knihy je spôsob, akým autor poukazuje na dôležitosť vidieť veci nielen očami, ale aj srdcom. Malý princ učí hlavného hrdinu (a aj nás) o tom, že skutočná krása a dôležitosť nie sú vždy zjavné na prvý pohľad. Namiesto toho, aby sme sa sústredili len na povrchové veci, nás povzbudzuje hľadať hlbšie v sebe aj vo svete okolo nás.

  Okrem toho, kniha nám pripomína, že dôležité veci v živote nie sú materiálne, ale sú to láska, priateľstvo a porozumenie. Tieto hodnoty sú prezentované prostredníctvom príbehu o priateľstve medzi malým princom a letcom, ktorý je na prvý pohľad zdôraznený nádherne jednoduchou kresbou malého chlapca.

  „Malý princ“ je kniha, ktorá má schopnosť osloviť čitateľa v akomkoľvek veku. Je to príbeh o dospelých pre deti, ale aj o deťoch pre dospelých. Jeho krása spočíva v jeho univerzálnosti a schopnosti dotknúť sa srdca každého, kto ju otvorí. Preto by som túto knihu odporučil všetkým, ktorí hľadajú príbeh, ktorý ich inšpiruje a nabáda k zamysleniu sa nad životom a jeho hodnotami.