Preskočiť na obsah

Malý Princ Antoine de Saint-Exupéry

  Hl. Postavy: Malý Princ a Pilot/Exupery
  Vedľajšie Postavy: kráľ, businessman, pijan
  Prostredie: planéty (Zem, malá planétka princa a ostatné), vesmír
  obdobie: 20. storočie
  Stručný dej: Chlapec (Exupery) ako šesť ročný videl v knížke o pralese veľhada, ako prehĺta dravca. Veľa vtedy premýšľal o dobrodružstvách v džunglí. Potom sa mu podarilo načrtnúť prvú kresbu. Kresba mala znázorňovať veľhada ako prehĺta slona. Ukázal kresbu dospelým a opýtal sa ich či im kresba príde desivá. Rodičia sa ho spýtali prečo by im mal prísť obyčajný klobúk desivý, strašidelný ? Exupery bol sklamaný a dokreslil vnútro veľhada aby dospelý pochopili čo Exupery nakreslil. Rodičia vždy potrebujú niečo navyše aby pochopili deťom. Chlapec vyrástol a stal sa pilotom. Keď letel, havaroval v púšti, kde stretol Malého Princa, ktorý sa ho spýtal, či mu nakreslí ovečku. Pilot mu odvetil, že nemôže musí opraviť lietadlo aby prežili. Malý Princ sa ho ešte raz opýtal či mu nakreslí ovečku.
  Pilot mu teda nakreslil ovečku. Malý Princ mu povedal, že táto ovečka je moc stará. Pilot mu teda nakreslil ďalšie, dokým mu nenakreslil krabicu s dierkami. Malý Princ sa zaradoval a povedal, že táto je presne taká akú hľadá. Malý Princ sa ho pýtal, či ovečka papá ruže. Pilot mu odvetil, že áno. Malý Princ sa ho spýtal:,, tak načo sú jej tie tŕne?“ Pilot povedal:,, pre krásu“
  Malý Princ bol zmätený. Príbeh pokračoval a pilot opravil lietadlo. Pilot s Malým Princom odleteli a išli okolo planétok. Na planétkach boli pijan, čo stále len alkohol, businessman, stále len a len peniaze a kráľ, stále chcel len každému rozkazovať. Nakoniec Malý Princ sa dostal domov a tiež sa dostal domov aj Exupery.