Preskočiť na obsah

Malý princ – Antoine de Saint-Exupéry

  S touto knihou som sa stretol na literatúre. Čítali sme z nej ukážku. Kniha ma zaujala najmä tým, že podáva príbeh o priateľstve, ktoré pomáha prekonávať osamelosť. Téma pokračuje tým, že dospelí ľudia chcú poznať len fakty a často zabúdajú na city, preto nechápu fantáziu detí.
  Svedčí o tom už úvod knihy, keď bol pilot ešte malý chlapec, videl v knihe obrázok veľhada kráľovského. Inšpiroval sa obrázkom a nakreslil veľhada, ktorý má vo vnútri slona. Svoj obrázok ukázal dospelým, ale oni vôbec neporozumeli obrázku. Povedali mu, aby sa namiesto kreslenia venoval škole. Vtedy sa vzdal kreslenia. Stal sa letcom.
  Keď prelietal ponad púšť, pokazilo sa mu lietadlo. Musel pristáť na púšti. Na druhý deň sa pri ňom zjavil chlapec, Malý princ. Chcel, aby mu pilot nakreslil ovečku. Prvá ovečka sa mu nepáčila, tak pilot nakreslil druhú. Ale ani s tou nebol Malý princ spokojný. Nakoniec mu pilot nakreslil debničku a povedal, že v nej je presne taká ovečka, akú si predstavuje.
  Neskôr sa pilot dozvedel, že Malý princ pochádza z malého asteoridu. V spoločných rozhovoroch sa pilot dozvedel o chlapcovej ceste. Cestoval po šiestich planétach. Malý princ mu porozprával, že na nich žili kráľ, márnivec, pijan, biznismen, lampár, zemepisec.
  Keď boli na púšti osem dní, minuli sa im všetky zásoby vody a rozhodli sa ju hľadať. Po dlhom hľadaní sa im podarilo nájsť studničku.
  Potom sa pilot vrátil k svojmu lietadlu, chcel si ho opraviť. Malý princ zostal pri studničke. Keď sa pilot vrátil, zobral Malého princa na ruky, lebo sa rozprával s hadom. Had Malého princa uhryzol a napokon zomrel. To si však myslel pilot. V skutočnosti sa Malý princ vrátil na svoju planétku B612, ktorú opustil, lebo zapochyboval o láske ruže k nemu.