Preskočiť na obsah

Marie Curie-Sklodowska a sila snívať

    Susana Leonard
    Marie Curie-Sklodowska a sila snívať

    Tento príbeh hovorí o živote výnimočnej osobnosti svetovej vedy. O jej sile, nezlomnosti a prekážkach, ktoré musela počas svojho života prekonať.
    Páči sa mi tento príbeh, lebo sa viem stotožniť s hlavnou postavou, ktorou je vedkyňa Marie Curie-Sklodowska. Už od raného detstva to totiž nemala jednoduché, lebo vyrastala v Rusmi okupovanom Poľsku. Túžila sa venovať vede a študovať na vysokej škole, čo ale bolo ženám v tej dobe zakázané. Tak ako celý svoj život, tak aj detstvo prežila neustálym prebíjaním sa cez prekážky.
    Udivuje ma jej sila a odvaha, ktorá je cítiť naprieč celým príbehom. Sila, s ktorou dokázala povedať svojmu milovanému nie, keď ju nútil, aby sa vzdala niečoho, čo miluje – vedy. Jej odhodlanie, aj napriek tomu, že nemal jej otec peniaze. Chcela študovať a dokázala splniť sen o štúdiu aj svojej sestre.
    Keď sa zadívate na jej príbeh, uvidíte mladého človeka, ktorý prišiel na neprebádané teritórium, na univerzitu v Paríži a ako prvá žena urobila prijímacie skúšky na parížsku Sorbonnu na fakultu fyziky a chémie. Ocitla sa tak v prostredí, ktorému dominovali muži. Celé roky štúdia na univerzite musela pevne stáť na svojich nohách a neukázať náznak slabosti. Pevne vzdorovala všetkým stereotypom, ktoré jej predhadzovali do tváre vlastní spolužiaci.
    Cez všetky jej prekážky a podrazy od profesorov sa jej podarilo ukončiť štúdium na univerzite, našla si manžela Pierra Curieho a spolu sa vydali cestou bádania po tajoch chémie a fyziky. Jej manžel sa stal oporným pilierom ich spoločného života. Dôveroval jej a vždy ju motivoval k dosiahnutiu cieľa, po ktorom túžila.
    Aj vďaka Pierrovmu vynálezu, ktorým bol elektrometer, dokázala Marie Curie-Sklodowska objaviť dva nové chemické prvky a zistiť aj ich atómovú hmotnosť. Napriek všetkým jej doposiaľ dosiahnutým úspechom ju nechcela mužská spoločnosť akceptovať ako seberovnú vedkyňu. Na začiatku, dokonca, pripisovali objavenie rádioaktivity jej manželovi, pretože neverili, že by žena bola schopná takého objavu. Napriek všetkým týmto prekážkam sa nikdy nevzdala svojich výskumov, obhájila svoje objavy a získala aj dve Nobelove ceny.
    Zapísala sa tak do histórie ako jedna z najvýznamnejších žien našich dejín. Dokázala byť matkou, manželkou, gazdinou, učiteľkou a najmä vedkyňou zároveň. Vyšliapala tak neexistujúcu cestu všetkým ženám sveta a dokázala každému, kto pochyboval, že aj to „nežné“ pohlavie zvládne to isté, čo zvládnu muži.
    Nezlomnosť tejto ženy vo mne vyvoláva pocit sily a odhodlania, ktorý je v tejto dobe ťažko udržateľný. Dokazuje nám, že ak sa nevzdáme a budeme to skúšať stále dookola, nič nie je nemožné.